Paris-Soir 1928: Kur Uashingtoni njihte zyrtarisht mbretërinë shqiptare

Paris-Soir 1928: Kur Uashingtoni njihte zyrtarisht mbretërinë shqiptare

11:38, 07/04/2018
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë.

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 17 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim një lidhje me njohjen e mbretërisë shqiptare nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tiranë, 15 shtator. - Buletini i Shtypit të Shqipërisë publikon informacionin e mëposhtëm :

“Shkëlqesia e tij Z. Charles Hart, Ministër i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njoftoi zyrtarisht qeverinë shqiptare se qeveria e Shteteve të Bashkuara ka marrë parasysh ndryshimin e formës së Shtetit shqiptar, në monarki kushtetuese, si dhe njohjen e Madhërisë së Tij Zogut, mbret të shqiptarëve, dhe se ai synon të hyjë në marrëdhënie diplomatike me Qeverinë Mbretërore Shqiptare.”/Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania.

    © SYRI.net

    Lexo edhe:

    Komentet

    Shto koment

    Denonco