Fotografi të rralla të amerikanëve autokton

Fotografi të rralla të amerikanëve autokton

14:35, 19/05/2017

Një set fotografish i Edëard Sheriff Curtis na sjellë pamje të amerikanëve autokton, jetës së tyre, riteve dhe sfidave

Më 1906, Edward Sheriff Curtis, një fotograf nga Seattle, ishte në kontakt me bankierin e famshëm J.P. Morgan i cili i ofroi 75,000 dollarë që të realizonte një seri fotografish të amerikanëve autokton.

Curtis e kishte pranuar ofertën dhe kaloi më shumë se 20 vjet duke udhëtuar nëpër Amerikën Veriore, kështu duke shkrepur mijëra fotografi të mbi 80 fiseve.

Më poshtë mund të shihni këtë set të mahnitshëm fotografish:/KK

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment