Japonezët kanë gjetur mënyrën më të shpejtë për t’i vënë foshnjat në gjumë, duhen vetëm 13 minuta

Japonezët kanë gjetur mënyrën më të shpejtë për t’i vënë foshnjat në gjumë, duhen vetëm 13 minuta

14:33, 02/06/2023
A+ Aa A-

Nëse foshnja juaj qan shumë, mbajtja e fëmijës në krahë për pesë minuta ndërsa ju ecni ngadalë është mënyra më efektive për ta qetësuar foshnjën dhe për ta vënë në gjumë, zbuluan studiuesit nga Instituti Kombëtar i Shkencës Riken i Japonisë. 

Studimi u krye për të gjetur metodën më të mirë për ta vënë në gjumë foshnjën. Eksperimentet u kryen mbi 21 foshnja të moshës shtatë muajshe ose më të vegjël dhe prindërit e tyre në Japoni dhe Itali.

Lejimi i foshnjës tuaj të flejë në krahët tuaj për tetë minuta shtesë nga koha kur drita është ndezur, ndihmon në parandalimin e zgjimit të fëmijës kur e vendosni në krevat fëmijësh, shtoi një ekip ndërkombëtar hulumtues.

“Vish dhe ec” ka rezultatet më të mira

Si pjesë e studimit, katër metoda të ndryshme u testuan për 30 sekonda dhe u krahasuan reagimet e foshnjave. Teknika “carry and walk” dha efektin më të mirë, ndërsa futja e foshnjës në karrocë dhe lëvizja e saj mbrapa dhe mbrapa pati rezultate të dobëta, por pozitive. Dy opsionet e tjera, “mbajeni fëmijën dhe uluni” dhe vendosja e foshnjës në shtrat, nuk patën asnjë efekt.

Ekipi i studiuesve më pas testoi kohëzgjatjen e ecjes, pra ecjes dhe zbuloi se pas pesë minutash të gjitha foshnjat pushojnë së qari.

Ecja me shpejtësinë tuaj normale është e mjaftueshme, por duke qenë se foshnjat ka shumë të ngjarë të zgjohen kur ju të ndaloni së ecuri, rezultatet sugjerojnë se ecja në rrathë rreth tryezës, në vend që të ecni përpara dhe mbrapa, është një alternativë më e mirë.

Numri magjik? 13 minuta!

Foshnjat shpesh zgjohen kur i vendosni në krevat fëmijësh pasi bien në gjumë dhe studiuesit kanë përcaktuar se kjo ndodh sepse rrahjet e zemrës së tyre rriten kur trupi humb kontaktin me personin që i mbante dhe pikërisht kjo është arsyeja e zgjimit. Në rastet kur foshnjat nuk zgjoheshin pasi vendoseshin në krevat fëmijësh, prindërit shpenzonin mesatarisht të paktën tetë minuta për t’i mbajtur ato paraprakisht. Nga ana tjetër, foshnjat do të zgjoheshin nëse prindërit i vendosnin në shtrat mesatarisht tre minuta pasi kishin rënë në gjumë.

Pas rreth tetë minutash, foshnjat kalojnë një fazë ku gjumi është i cekët dhe ata kanë më pak gjasa të zgjohen, përfundon hulumtimi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco