Lajmi i fundit

Edita Tahiri: Goditja ndaj Berishës, goditje antikombëtare

Në malet italiane që vlejnë 1 miliard euro

Në malet italiane që vlejnë 1 miliard euro

20:15, 26/09/2022
A+ Aa A-

Vargmalet Apuan në Toskanën veriore, të cilët shtrihen në një gjatësi rreth 58 kilometra dhe arrijnë deri në 2 mijë metra lartësi, janë një thesar i vërtetë.

Aty është gdhendur mermer që nga kohët e lashta romake dhe vijon ende. Një pllakë mermeri kushton rreth 400 dollarë. Gjatë historisë, ky mermer është përdorur për disa nga ndërtesat më të jashtëzakonshme në botë, Panteoni në Romë, por edhe statuja ikonike e Michelagelo-s.

Në ato gurore prodhohet mermer më shumë se në çdo vend tjetër të botës. Ajo vlerësohet rreth 1 miliardë euro dhe prodhon rreth 4 milionë tonë mermer në çdo vit. Aty punojnë rreth 13 mijë persona.

Gurorja shfaqet edhe në një nga filmat e James Bond, ku Daniel Craig ngiste një Aston Martin DBS në shpatet e mermerit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco