Lindur në verë apo në dimër? Çfarë ndryshon për shëndetin tonë mendor

Lindur në verë apo në dimër? Çfarë ndryshon për shëndetin tonë mendor

09:35, 13/05/2022
A+ Aa A-

Gratë që lindin në vjeshtë dhe dimër kanë nivele më të larta të kortizolit, hormonit të stresit, krahasuar me ato që lindin në pranverë ose verë. Ky është përfundimi i arritur nga studiuesit nga Universiteti i Cardiff-it në një punim të botuar në Psychoneuroendocrinology.

Gjetjet mund të shpjegojnë pse sëmundja mendore është më e zakonshme tek njerëzit e lindur në dimër, një gjetje që është bërë në studime të mëparshme.

Studiuesit përdorën të dhëna nga një studim afatgjatë në Uells për të parë lidhjen e mundshme midis stinëve dhe përqendrimeve të kortizolit të pështymës, depresionit, simptomave të ankthit dhe peshës së lindjes.

Studimi përfshinte 316 gra. Të dhënat u mblodhën në një takim para operacionit dhe menjëherë pas lindjes, përmes një pyetësori të gjerë dhe shënime. Kortizoli u mor nga mostrat e pështymës së nënës.

“Megjithëse është normale që nivelet e kortizolit të nënës të rriten gjatë shtatzënisë, të dhënat tregojnë se foshnjat e lindura në vjeshtë dhe dimër ishin të ekspozuar ndaj më shumë kortizolit pak më parë,” tha profesor Ros John, i Shkollës së Biokimisë në Universitetin e Cardiff. Mesatarisht, gratë që lindën në vjeshtë ose dimër kishin 20% më shumë kortizol të pështymës para lindjes sesa gratë që lindnin në pranverë ose verë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco