Mes rrënojash, kjo grua ukrainase pjek tortën e Pashkëve

Mes rrënojash, kjo grua ukrainase pjek tortën e Pashkëve

08:34, 24/04/2022
A+ Aa A-

Një gjyshe ukrainase ka pjekur një tortë për Pashkët ortodokse mes rrënojave të shtëpisë së saj në një fshat afër Chernihiv.

Olena Koptyl dhe 12 persona të tjerë e kanë kaluar muajin e fundit duke u strehuar nga sulmet ruse në bodrumin e shtëpisë së saj, shkruan Associated Press.

“Festa e Pashkëve nuk sjell asnjë gëzim,” tha ajo, derisa përziente brumin për një tortë të Pashkëve me një recetë tradicionale të trashëguar nga nëna dhe gjyshja e saj.

Të krishterët ortodoksë në Ukrainë, Rusi, Greqi, Bullgari dhe vende të tjera festojnë Pashkët Ortodokse , duke dekoruar vezë dhe duke pjekur tortën tradicionale.

Ndryshe, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Rusia kishte refuzuar të shpallte një armëpushim gjatë festës së Pashkëve Ortodokse.


© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco