Tre nga racat më miqësore, më të guximshme dhe më besnike të qenve për të moshuarit

Tre nga racat më miqësore, më të guximshme dhe më besnike të qenve për të moshuarit

11:24, 07/01/2022
A+ Aa A-

Çdo racë qensh ka veçantinë e vet. 

Disa janë lozonjare, disa janë shumë agresivë dhe disa nuk mund të rrinë ulur pa dhënë një puthje. 
Për lexuesit tanë të moshuar që kërkojnë të adoptojnë një qenush, janë 3 racat më miqësore të qenve që nuk duhet të keni problem t'i stërvitni.

1. Malteze

Image

Maltezët mund të jenë të vegjël dhe jo frikësues, por ata kanë një personalitet të madh dhe janë një gëzim i plotë.
 Kjo racë nuk është e mirëmbajtjes së lartë, kështu që ju nuk keni nevojë të vazhdoni fizikisht me qenin për ta mbajtur atë të lumtur.
 Me një peshë deri në 10 kg pothuajse e pamundur për një maltez të rrëzojë një person.

2.Poodle

Image

Poodle lozonjare dhe e dashur shpesh gjendet duke u fërkuar  rreth këmbëve të njerëzve të moshuar. 
Ata janë tepër të adhurueshëm dhe po aq besnikë. 
Sjellja e tyre aktive dhe e çuditshme i bën ata një burim të pakufishëm argëtimi për të moshuarit dhe të rinjtë. 
Jo vetëm që janë gazmorë, qen qimedredhur në fakt bëjnë qen roje të shkëlqyera. 
Inteligjenca e tyre u lejon pronarëve të kafshëve shtëpiake t'i stërvitin ato shpejt dhe pa shumë probleme.

3.Beagles

Image

Beagles janë një nga racat më të thjeshta për t'u zbutur. 
Ata janë të njohur kryesisht për natyrën e tyre lozonjare dhe sjelljen e lehtë. 
Përveç kësaj, ata mund të qëndrojnë relativisht në formë pa shumë stërvitje, megjithëse do të kërcejnë lart e poshtë nga gëzimi kur përmendni fjalët "shëtitje" ose "park" (nëse është e kushtëzuar). 
Beagles janë shoqërues të mrekullueshëm si për të rinjtë ashtu edhe për të moshuarit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco