Pse nuk duhet ta hedhim ujin që kemi zier patatet?!

Pse nuk duhet ta hedhim ujin që kemi zier patatet?!

08:26, 20/11/2021
A+ Aa A-

Pas studimeve të organizatës kërkimore Potatoes USA, u zbulua se patatet janë burim i vitaminës C, një vitaminë e njohur për veprimin e saj antioksidues dhe për forcimin e sistemit imunitar.

Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se ato përmbajnë më shumë kalium se bananet.

Një lëndë ushqyese që parandalon fryrjen.

Lëndët e tjera ushqyese të gjetura gjatë hulumtimit janë vitamina B6, por edhe hekuri.

Një sasi e madhe e përmbajtjes së patateve në këto minerale dhe vitamina, përfundon duke zier në ujë dhe është për të ardhur keq t'i zbrazni në lavaman.

Dobishmëria

Për shkak të niseshtës që përmban ky ujë, ka edhe veti trashëse.

Pra, mund ta përdorim dhe për supat, një zgjedhje ideale për ata që duan të përdorin një trashës pa gluten.

Gjithashtu, nëse bëjmë pure dhe na kemi qumësht, uji i patates do të bëjë të njëjtën punë si materiali që mungon.

Dhe pureja jonë do të dalë e lehtë, por edhe vegane, me kusht që të mos shtojmë gjithmonë produkte të tjera shtazore.

Si dhe sa kohë mudn ta ruajmë lëngun e patates

Mund të ziejmë patatet, por nuk kemi ndërmend të bëjmë së shpejti një përgatitje tjetër të cilës mund t'i shtojmë “ujin e patates” së dobishme.

Mund të ruhet në frigorifer për një javë në një shishe ose kavanoz të mbyllur mirë.

Në afat më të gjatë, mund ta vendosim në frigorifer.

Ne do të jemi në gjendje ta përdorim disa javë më vonë.

Është mjaft i përshtatshëm për të bërë kuba akulli me të, të cilat më pas do t'i shtojmë në recetën përkatëse.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco