“Facebook” pritet të ndryshojë emrin shumë shpejt, ja si mund të quhet

“Facebook” pritet të ndryshojë emrin shumë shpejt, ja si mund të quhet

10:53, 20/10/2021
A+ Aa A-

Gjiganti i mediave sociale Facebook po planifikon të ndryshojë emrin javën e ardhshme, raportoi Verge të martën, duke cituar një burim me njohuri të drejtpërdrejta të çështjes. Shefi Ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg planifikon të flasë për ndryshimin e emrit në konferencën vjetore të kompanisë Connect në 28 tetor, por mund të zbulohet më shpejt, raportoi Verge. Në përgjigje, Facebook tha se nuk komenton “thashethemet apo spekulimet”.

Lajmi vjen në një kohë kur kompania po përballet me një kontroll të shtuar të qeverisë amerikane mbi praktikat e saj të biznesit. Ligjvënësit nga të dyja palët e kanë shfajësuar kompaninë, duke ilustruar zemërimin në rritje në Kongres me Facebook.

Ribrandimi do të pozicionojë aplikacionin e mediave sociale të Facebook si një nga shumë produktet nën një kompani mëmë, i cili gjithashtu do të mbikëqyrë grupe si Instagram, WhatsApp, Oculus dhe më shumë, shtoi raporti Verge.

Nuk është e pazakontë në Silicon Valley që kompanitë të ndryshojnë emrat e tyre ndërsa ofrojnë për të zgjeruar shërbimet e tyre.

Lëvizja për të ribranduar gjithashtu do të pasqyrojë fokusin e Facebook në ndërtimin e të ashtuquajturës metaverse, një botë në internet ku njerëzit mund të përdorin pajisje të ndryshme për të lëvizur dhe komunikuar në një mjedis virtual, sipas raportit. Facebook ka investuar shumë në realitetin virtual (VR) dhe realitetin e shtuar (AR) dhe synon të lidhë gati tre miliardë përdoruesit e tij përmes disa pajisjeve dhe aplikacioneve.

Të martën, Facebook njoftoi planet për të krijuar 10.000 vende pune në Bashkimin Evropian gjatë pesë viteve të ardhshme për të ndihmuar në ndërtimin e kësaj metaverse.

Zuckerberg ka folur për metaverse që nga korriku dhe fjala e zhurmshme, e krijuar për herë të parë në një roman distopian tre dekada më parë, është referuar nga firma të tjera të teknologjisë si Microsoft. Raporti Verge tha se një emër i mundshëm për kompaninë mund të ketë të bëjë me Horizon. Kohët e fundit, Facebook riemërtoi platformën e tij të lojërave VR në zhvillim të quajtur “Horizon”, në “Horizon Worlds”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco