Cilat janë racat më të njohura të qenve në botë

Cilat janë racat më të njohura të qenve në botë

13:12, 17/09/2021
A+ Aa A-

Edhe pse secili shtet ka racën e tij të preferuar të qenve, në nivel global ka akoma raca që janë përgjithësisht më të njohura se të tjerat.

Këtu janë pesë racat që njerëzit në mbarë botën zgjedhin për kafshët shtëpiake:

Retriever i artë

Golden Retriever është një qen i butë dhe i besueshëm. Këto cilësi e bëjnë atë një kujdestar të keq, por ai është i përsosur për familjen. 

Ai është gjithashtu inteligjent, lozonjar, i shoqërueshëm dhe i shpejtë në stërvitje. Ankthi mund të zhvillohet nëse e lini vetëm për një periudhë të zgjatur kohe. 

Kërkon aktivitet fizik të rregullt dhe preferon hapësirat e hapura.

Pastor Gjerman

Ai njihet për forcën, besnikërinë dhe natyrën e tij fisnike.

Kjo është arsyeja pse ai është një qen policie.

 Ai pëlqen të ndjekë pronarin në aventura sfiduese, të mësojë truket dhe të luajë në oborr. 

Ata kanë flokë të trashë dhe të fortë që janë të papërshkueshëm nga uji. 

Ata derdhin një ose dy herë në vit.

Husky Siberian

Meqenëse është edukuar për vrapim dhe punë të palodhur, nuk është për t'u habitur që Husky Siberian është një nga qentë më energjikë. 

Ai gjithashtu ka një tendencë për të qenë i pavarur.

Sigurisht, atij gjithashtu i pëlqen të jetë në shoqërinë e pronarit, pa qenë shumë i etur për vëmendje. 

Inteligjenca e tij e bën atë një qen të madh terapie.

Yorkshire Terrier

Nëse jetoni në qytet, po kërkoni një qen të vogël dhe nuk e keni problem ta mbani herë pas here ndërsa jeni jashtë, ky është qeni ideal për ju. 

Ai është shumë kurioz nga natyra dhe kjo është arsyeja pse ai shpesh dëshiron të luajë. 

Është i ndjeshëm ndaj të ftohtit, kështu që patjetër duhet t'i vishni një jelek gjatë muajve të dimrit.

Chihuahua

Për shkak të madhësisë dhe temperamentit të saj të vogël, chihuahua ka nevojë për një mjedis të qetë në shtëpi, mundësisht pa fëmijë të vegjël që do ta shqetësojnë atë. 

Pavarësisht nevojave të saj specifike, ajo është e adaptueshme dhe e bindur. 

Kujdesi për Chihuahua do të ndryshojë në varësi të faktit nëse ai ka flokë të gjatë apo të shkurtër. 

Në përgjithësi, larja e rastit do të jetë e mjaftueshme. Flokët e shkurtër pastrohen herë pas here, dhe flokët e gjatë një herë në javë.

Qentë janë kafshët shtëpiake më të mira sepse ata do t'ju duan pa kushte.

Prej jush, ata janë të gatshëm të lënë mënjanë dallimet dhe do të bien dakord të bashkëjetojnë edhe me kafshët e tjera që janë armiqtë e tyre natyrorë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco