Lajmi i fundit

Dëshmia tronditëse e boshnjakes: Palmer më konfirmoi ndarjen e Kosovës. Berisha paska pas të drejtë

Disa fakte për macet që edhe fansat 'më të çmedur' të tyre nuk i dinë

Disa fakte për macet që edhe fansat 'më të çmedur' të tyre nuk i dinë

21:05, 03/09/2021
A+ Aa A-

Njerëzit në të gjithë botën dhe internetin thjesht i adhurojnë macet. 

Por, besoni apo jo,në Shtetet e Bashkuara ka rreth 74 milion mace dhe më pak se gjysma janë në pronësi si kafshë shtëpiake.

Ajo që i bën macet edhe më interesante është se ka kaq shumë gjëra që ne nuk i dimë për to, pavarësisht popullaritetit të tyre.

Pra, këtu janë disa nga faktet më intriguese për macet që as fansat e tyre më të mëdhenj nuk i dinë.

Macet vrapojnë më shpejt se Usain Bolt

A keni menduar ndonjëherë se sa shpejt mund të vrapojë një mace? 

Përgjigja është rreth 30 kilometra në orë. 

Kjo është pak më e shpejtë se shpejtësia mesatare e Olimpit Usain Bolt. Ai mund të vrapojë aq shpejt sa 27 kilometra në orë.

Në përgjithësi, macet janë krijesa mjaft të shpejta.

 Sidoqoftë, biologjia dhe gjenet e tyre luajnë një rol të rëndësishëm kur bëhet fjalë për shpejtësinë e tyre.

 Sa shpejt macja juaj mund të vrapojë varet kryesisht nga raca e saj. 

Për shembull, Abisinasit, Bengalët, Euset Maus, Manxes, Ocicats, Orientals, Savannahs dhe Somalis janë ndër racat më të shpejta.

Macja juaj mendon se jeni e keqe në gjueti

Sa herë macja juaj ka lënë vrasjet e saj të shtrira përreth? 

Nuk ka asgjë më të keqe sesa të gjesh një kafshë të vogël të ngordhur në mes të korridorit tënd.

Por, mos u zemëroni me macen tuaj për ta bërë këtë. 

Ekziston një arsye e veçantë pse macet e bëjnë këtë ...

Me sa duket, macja juaj e lë prenë e saj të vdekur të shtrirë përreth sepse mendon se ju pelqeni gjuetinë. 

Kjo është ajo që të gjitha nënat mace bëjnë kur përpiqen të mësojnë kotelet e tyre të gjuajnë.

Macet mund të bëjnë deri në 100 tinguj

Macet nuk janë krijesa të zhurmshme, veçanërisht sepse u pëlqen të flenë shumë. 

Por, aftësitë vokale të maceve tuaja janë shumë më të avancuara nga sa mendoni. 

Macet kanë akorde vokale tepër të fortë dhe të zhvilluar dhe mund të bëjnë deri në njëqind tinguj të ndryshëm.

Sigurisht, tingulli më themelor që ata mund të bëjnë është mjaullimi.

Përveç këtij tingulli, macet gjithashtu mund të gërhasin, fërshëllejnë, ulërijnë, vajtojnë dhe vajtojnë. 

Çdo tingull ka një kuptim të ndryshëm. 

Për shembull, macet fërshëllejnë kur kanë frikë ose zemërohen, por fërgëllojnë kur janë të kënaqur.

Macet injorojnë njerëzit me qëllim

Sa herë i keni thirrur mace tuaj dhe ajo thjesht nuk iu përgjigj?

Epo, jo sepse macja nuk është e stërvitur mirë, por sepse zgjodhi t'ju injorojë. 

Macet janë mësuar me zhurmën e pronarit të tyre, por, ndonjëherë, ata thjesht zgjedhin të mos i përgjigjen thirrjes së tyre.

Disa studime kanë treguar se macet lëvizin kokën ose veshët kur dëgjojnë ndonjë zë. Pra, nëse macja juaj nuk i përgjigjet thirrjes suaj, është sepse po ju injoron me qëllim.

Arsyeja e vërtetë pse macet fërkohen kundër njerëzve

Zakonisht, kur macet fërkohen kundër nesh, ne e konsiderojmë atë si një shenjë dashurie.

Epo, kjo është pjesërisht e vërtetë, por nuk është arsyeja e vetme pse macet fërkohen kundër nesh.

Kjo është një nga mënyrat e tyre për të shprehur dominimin e tyre.

Kur macja juaj fërkohet kundër jush, është sepse dëshiron t'ju shënojë me aromën e tyre.

Pra, nëse hasni ndonjë kafshë tjetër ata do ta dinë që ju i përkisni maces.

Macet ishin të shenjta në Egjiptin e Lashtë

Në Egjiptin e lashtë, macet kishin të njëjtin status si hyjnitë. 

Egjiptianët e lashtë i respektonin macet në atë masë sa do të ndëshkonin një person me vdekje nëse dëmtonin një mace.

Shekuj më parë, macet quheshin "Mau". 

Një nga arsyet pse egjiptianët i mbanin macet në konsideratë të lartë është se ato ndihmuan në rregullimin e dëmtuesve. 

Ata ishin ata që shfarosën insektet, gjarpërinjtë dhe brejtësit që do të shkaktonin dëme serioze në të korrat.

A mendoni se macja juaj është shumë dembele dhe se fle shumë? Epo, e vërteta është se ka një arsye të mirë për ta bërë këtë ... Vetëm vazhdoni të lexoni!

Mendjet e mëdha mendojnë njësoj

Madhësia e trurit të dikujt nuk e bën atë person pak a shumë inteligjent se dikush tjetër. 

E njëjta gjë vlen edhe për macet. Ata kanë tru më të vogël se qentë, por nuk janë më pak inteligjentë.

 Në fakt, është e mundur që ata të jenë edhe më të zgjuar se homologët e tyre..

Sipas hulumtimit, truri i maceve është shumë i ngjashëm me trurin e njeriut. 

Kjo shpjegon pse macet kanë personalitete më komplekse sesa qentë. 

Përveç kësaj, duket se macet kanë kujtesë më të mirë afatgjatë sesa kujtesë afatshkurtër.

Macet janë më të shumtë se qentë

Sipas statistikave, qentë janë opsioni më i popullarizuar i kafshëve shtëpiake sesa macet. 

Sidoqoftë, në Shtetet e Bashkuara, macet tejkalojnë qentë. Ka rreth 74 milion mace dhe rreth 70 milion qen në SHBA

Fatkeqësisht, më pak se gjysma e të gjitha këtyre maceve në SHBA kanë një shtëpi përgjithmonë. 

Sipas Shoqatës Mjekësore Veterinare Amerikane, vetëm rreth 36 milion mace kanë pronarë.

Arsyeja pse macet flenë kaq shumë

Mendoni se keni një kec dembel pasi i pëlqen të flejë aq shumë?

 Epo, mos u shqetëso, të gjitha macet janë kështu. 

Arsyeja pse macet flenë kaq shumë është se ata duhet të kursejnë energji për gjuetitë e tyre.

 Kjo është edhe arsyeja pse ata janë kaq aktivë gjatë natës.

Ashtu si kushërinjtë e tyre të mëdhenj të maceve, macja juaj e vogël e lezetshme është e aftë të gjuajë gjatë natës. 

Dhe, nëse jeni të interesuar për numrat zyrtarë, macet kalojnë rreth 70% të jetës së tyre duke fjetur.

A refuzon ndonjëherë macja juaj të pijë qumësht? Ka një arsye shumë të mirë për këtë ...

Meows në fakt kanë një kuptim

Kur një mace mjaullon, ne mendojmë se ajo thjesht po përpiqet të komunikojë me një mace tjetër. 

Në realitet, mund të jetë duke u përpjekur të komunikoni edhe me ju.

Kur duan të komunikojnë me njëri -tjetrin, macet kryesisht përdorin aromën dhe gjuhën e trupit të tyre.

 E vetmja kohë kur macet mjaullojnë për macet e tjera është kur ata janë akoma kotele që duan të komunikojnë me nënën e tyre. 

Këto krijesa të zgjuara e kuptojnë shpejt se njerëzit janë kujdestarët e tyre, kështu që ata mjaullojnë për të tërhequr vëmendjen tonë.

Burrat që posedojnë mace janë zotërinj të vërtetë

Duket se djemtë që zotërojnë mace janë magnet zogjsh për ndonjë arsye. 

Në fakt, ka një arsye shumë të mirë pse zonjat nuk mund të mos bien në dashuri me djemtë që janë të dashuruar me mace.

Duhet shumë kujdes, durim dhe dhembshuri për të qenë në gjendje të kujdeseni për një mace.

 Zonjat e dinë këtë dhe kjo është arsyeja pse ata besojnë se djemtë që zotërojnë mace do të trajtonin marrëdhëniet romantike në të njëjtën mënyrë. 

Duket se djemtë që janë pronarë të maceve kanë më shumë fat në departamentin e dashurisë!

Macet vërtet kanë personalitete unike

Çdo pronar mace e di se nuk ka dy mace të ngjashme. 

Duket sikur çdo mace ka një personalitet më vete. Dhe, ka një shpjegim shkencor për të mbështetur të gjitha këto.

Sipas një studimi të Fakultetit të Mjekësisë Veterinare të Universitetit të Messinës, robëria mund të ndikojë thellësisht në kafshë të caktuara, përfshirë macet. 

Gjenetika luan një rol të rëndësishëm kur bëhet fjalë për sjelljen dhe personalitetin e një mace, por edhe mjedisi i saj. 

Kjo do të thotë që një mace mund të marrë sjelljen e pronarit të saj gjithashtu!

Ata kanë ishullin e tyre në Japoni

Në fillim të shekullit të 20-të, ishulli japonez Aoshima, një kilometër i gjatë, kishte një ekonomi të ngarkuar të bazuar në peshkim.

 Banorët importuan macet për të ndihmuar në luftimin e infektimit të minjve që kishin zënë, dhe që atëherë, me kalimin e viteve, popullsia e maceve ka vazhduar të shumohet pothuajse e pakontrolluar pasi industria e peshkimit u shua dhe banorët filluan të largoheshin.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco