Tetë mitet e filmave që nuk janë aspak të vërteta dhe mund t'ju vrasin

Tetë mitet e filmave që nuk janë aspak të vërteta dhe mund t'ju vrasin

14:04, 18/01/2021
A+ Aa A-

Është e mundur të shkruhet një libër për mënyrën se si superheronjtë e famshëm mbijetuan në situatat më ekstreme, për shembull, Robinson Crusoe dhe Rambo. 

Por, a janë me të vërtetë të sigurta dhe efektive të gjitha metodat që ata përdorën?

Një shpellë është vendi i përsosur për të ndezur një zjarr.

Image

Duket se është e sigurt dhe madje romantike ...Zjarri dhe temperatura e lartë do të ngrohin shkëmbinjtë. 

Këto shkëmbinj do të zgjerohen kur ekspozohen ndaj nxehtësisë. Dhe kjo mund të bëjë që shkëmbinjtë të bien mbi kokën e personit. 

I vetmi vend ku duhet të ndezni një zjarr është në një hapësirë ??të hapur jashtë.

Ju mund të hani peshkun egjallë që sapo keni kapur. Njerëzit hanë sushi gjatë gjithë kohës.

Image

E vetmja gjë që filmat nuk tregojnë është një çrregullim i mundshëm i tretjes i shkaktuar nga bakteret dhe mikroorganizmat. 

 Mos rrezikoni  por gatuani peshkun që keni kapur mbi një zjarr. 

E njëjta gjë vlen për gjakun e papërpunuar të kafshëve. 

Të shikosh një shfaqje televizive për mbijetesën në situata ekstreme do të të përgatisë për një situatë reale.

Image

Sigurisht, kjo nuk është e vërtetë . 

Mos harroni se shfaqjet televizive bëhen nga një ekip me dhjetëra njerëz që nuk janë kurrë në ekran. 

Përfshirë, ekipet e shpëtimit që janë gati të ndihmojnë në çdo moment. 

Dhe gjithashtu, ka regjisorë dhe redaktorë të cilët janë gjithmonë të gatshëm për të redaktuar filmin dhe të bëjnë gjithçka të duket bukur pas xhirimeve. 

Por në realitet, gjithçka është shumë ndryshe.

Realiteti është i ashpër: thjesht duhet të mbijetosh dhe të gjesh njerëz, pa kamera, fotosesione dhe komente të njerëzve në mediat sociale.

 Uji i zier është 100% i sigurt për t’u pirë.

Image

Zierja vret vetëm mikrobet dhe bakteret, por nuk e bën ujin të pastër nga elementët e dëmshëm. 

Për shembull, nuk ka rëndësi për sa kohë vloni ujë me baltë - nuk do të jetë kurrë e sigurt për t’u pirë. 

Pra, përpara se ta ziejmë, filtrojmë ujin përmes një pëlhure të pastër (si një peshqir ose një këmishë) dhe e lëmë të ulet derisa papastërtia të vendoset në fund.

 Nëse jeni të humbur, duhet të shkoni pas lumit dhe, herët a vonë, do të gjeni njerëz.

Image

Pikërisht - "herët a vonë" janë fjalët kyçe këtu. Sigurisht, njerëzit vërtet vendosen pranë lumenjve sepse kanë nevojë për ujë, por ... Mund të duhen javë para se të hasni ndonjë vendbanim (thjesht shikoni në një hartë të  Siberisë dhe Lindjes së Largët). 

Dhe gjithashtu duhet të siguroheni që jeni të ngrohtë dhe të sigurt.

Kjo është arsyeja pse rregulli i parë është: Nëse humbni, qëndroni aty ku jeni. Ky është vendi ku ekipi i shpëtimit do t'ju kërkojë i pari.

Rrobat e lagura janë gjithmonë më të mira se pa rroba.

Image

Trupi do të përfundojë duke humbur energjinë e tij për të ngrohur ujin në rrobat e lagura, në vend që të ngrohë organet e tij të brendshme.

 Gjëja e parë që duhet të bësh në një shkretëtirë është të gjesh një burim uji.

Image

Jo. Së pari, duhet të gjesh hije dhe të presësh deri në mbrëmje në vend që të harxhosh rezervat e ujit në trupin tënd. 

Mundohuni të  gjeni një gur të madh dhe të uleni në hijen e tij. Largohuni nga toka e nxehtë - është më mirë të uleni në një pemë, ose të vendosni diçka poshtë vetes. 

Dhe sapo të erret, mund të filloni të kërkoni për hotele, ujë dhe Wi-Fi.

Ju duhet të kurseni pak ujë për më vonë.

Image

Nëse keni etje, duhet të qetësoheni, të uleni në hije dhe të pini . 

Kur jeni të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit dhe ju shtyni nevojën për të pirë, mund të keni një goditje të nxehtësisë dhe të humbni vetëdijen. 

Dhe për ironi të fatit, ju do të keni ende pak ujë me vete por nuk do të jeni në gjendje ta pini atë.

 

Burimi: Bright Side 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco