Disa zakone që zbulojnë një person të rritur me shumë sakrifica

Disa zakone që zbulojnë një person të rritur me shumë sakrifica

13:36, 07/01/2021
A+ Aa A-

Fatkeqësisht, jo të gjithë njerëzit mund ta quajnë fëmijërinë e tyre pa re. 

Disa prej tyre kishin probleme me familjet, të tjerët - me moshatarët e tyre ose me paratë. 

Dhe edhe nëse vështirësitë financiare të prindërve ishin jetëshkurtra, kujtimi i këtyre kohërave mbetet përgjithmonë.

Bright Side u përpoq të kuptonte se cilat zakone, të vetëdijshme ose jo, zbulojnë se një person është rritur në një familje të varfër. 

Dhe rezulton se ne gjithashtu kemi disa nga këto zakone.

Shqetësohen për ushqimin

Shqetësimet e vazhdueshme për ushqimin dhe të ushqyerit janë një nga shenjat dalluese që tregojnë se një familje ka pasur probleme me paratë. 

Mos blerja e asgjëje "ekstra"

Njerëzit të cilët janë rritur në familje të varfra shpesh përjetojnë shumë stres kur bëjnë ndonjë blerje që nuk lidhet drejtpërdrejt me mbijetesën. 

Shpesh, këta janë njerëzit që përdorin rregullin "blerja e vonuar", sipas të cilit, duhet të prisni disa ditë para se të blini ndonjë send të rëndësishëm.

Duke punuar për pak lekë

Frika irracionale e humbjes së punës është tipike për njerëzit që e kuptuan që nga fëmijëria se thjesht nuk mund të mbijetoni pa të ardhura të qëndrueshme, pa marrë parasysh sa të vogla janë.

Sjellja 

Disa zakone që tregojnë një fëmijëri të dobët mund të dallohen lehtësisht nga njerëz të pasur dhe profesionistë të shitjeve.

Mënyra se si lëvizni, flisni, bëni gjeste, hani, madje edhe mbani një filxhan kafe mund të tregojë shumë për jetën tuaj.

Duke shpresuar për një mrekulli

Njerëzit të cilët kurrë nuk kanë pasur një problem me paratë e trajtojnë bixhozin dhe lotaritë si mundësia e vetme. 

Sigurisht, ata janë gjithashtu të kënaqur me fitime dhe të irrituar nga dështimet. 

Të bësh gjithçka vetë

Ju mund të identifikoni një person i cili është rritur në varfëri nga sa gjëra të ndryshme mund të bëjnë vetë. Ndryshimi i bravave, rregullimi i çezmave të rrjedhura, vendosja e pllakave, duke bërë riparime, duke i dhënë vetes një prerje flokësh para një pasqyre. 

 Duke mos hedhur asgjë

Njerëzit që e dinë vlerën e parave rrallë hedhin gjëra dhe përpiqen të zgjasin jetën e tyre në çdo mënyrë të mundshme. Nëse rrobat e tyre nuk janë më të përshtatshme për t'u veshur jashtë shtëpisë, ato mund të kthehen në rroba shtëpie. Pastaj mund t'i prisni për të bërë lecka pluhuri. Dhe leckat e pluhurit mund të përdoren dhe lahen derisa të kthehen në fije.

Humbja e kohës në vend të parave

Një nga tiparet më dalluese të varfërisë është të mendosh se paratë janë më të vlefshme se koha. Si rezultat, njerëzit ngrijnë në një stacion autobusi në vend që të telefonojnë një taksi, kalojnë orë të tëra duke kërkuar produkte të lira, promovime dhe zbritje, dhe kalojnë fundjava të tëra në kuzhinë duke u munduar të kursejnë para.

Panik në arkë

Jeta e një personi i cili është rritur në varfëri është plot ankth dhe frikë. Një nga shkaqet më të zakonshme të stresit është pagesa për blerjet në supermarket. Edhe nëse ka besim të plotë se ka  para të mjaftueshme në llogarinë e tyre bankare, jo të gjithë arrijnë të heqin qafe frikën irracionale se transaksioni mund të refuzohet.

Pagesa me këste

Frika nga e ardhmja çon në faktin se njerëzit, edhe nëse kanë mundësinë të paguajnë të gjithë shumën menjëherë, preferojnë të zgjedhin një plan me këste ose një kredi. Dhe edhe nëse ata përfundojnë duke shpenzuar më shumë para, shuma e ndarë në disa pjesë duket më pak e frikshme për ta, sesa çmimi i plotë i produktit ose shërbimit.

Shmangia e vizitave te mjeku

Siç ndodh me kohën, njerëzit që jetojnë në varfëri mendojnë se shëndeti i tyre është një burim më pak i vlefshëm se paratë. Ata shpesh kanë probleme dentare, sepse nuk janë psikologjikisht në gjendje të shpenzojnë "kaq shumë para" për një dentist, dhe tmerri i shkuarjes tek një dentist falas i ka ndjekur që nga fëmijëria.

Ndjenja e frikës

Të presësh një axhendë të fshehur në çdo situatë, të qëndrosh gjithnjë vigjilent dhe të mos i besosh askujt, janë zakone që formohen nga një e kaluar e varfër. 

Kjo gjithashtu përfshin paaftësinë absolute për të pranuar dhurata, veçanërisht ato të shtrenjta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco