Histori suksesi/ Nga një studente e thjeshtë në një miliardiere

Histori suksesi/ Nga një studente e thjeshtë në një miliardiere

08:54, 07/01/2021
A+ Aa A-

Melanie Perkins pëlqen të vendosë "qëllime të mëdha të çmendura dhe t'i bëjë ato të ndodhin".

Në moshën 32 vjeçare, ajo është një nga themelueset më të reja në botë për të drejtuar një kompani të mbështetur nga sipërmarrje miliarda dollarësh, Canva.

Historia e saj është më e jashtëzakonshme kur mendoni se ajo doli me idenë e saj 'të ardhmen e botimit' ndërsa ndiqte universitetin pa ndonjë përvojë biznesi.

 10 vjet më parë, kur ajo ishte vetëm 22-vjeç Perkins fluturoi nga shtëpia e saj në Perth, Australi, në Luginën e Silikonit në SH.B.A. për ta çuar idenë e saj te Bill Tai, investitori i famshëm i teknologjisë. 

Fillimisht, ai nuk i kushtoi shumë vëmendje braktisjes së kolegjit, por e prezantoi atë me investitorë të tjerë, inxhinierë dhe zhvillues. 

Në fund të fundit, ai vetë investoi në Canva.

Sot, Canva, një start-up i dizajnit në internet që lejon këdo të projektojë gjithçka, nga kartolina, prezantime në PowerPoint te postera dhe faqe në internet deri te kalendarët, është bërë një emër i njohur, me njerëz në 190 vende që përdorin platformën që ofron shërbime në mbi 100 gjuhët.

Në maj të 2019 Canva përfundoi një raund të ri financimi prej $ 70 milion, duke vlerësuar kompaninë në $ 2.5 miliardë dollarë. 

Financimi erdhi kryesisht nga dy investitorë të rinj, General Catalyst dhe Bond, me këta të fundit një fond krejt i ri i krijuar nga investitori dhe analistja e shquar Mary Meeker. 

Ndër investitorët e saj ekzistues janë Felicis Capital dhe Blackbird Ventures. 

Para kësaj, Canva kishte bërë një njoftim tjetër të madh: ajo kishte blerë kompanitë e fotografisë falas të aksioneve Pexels dhe Pixabay për një shumë të pazbuluar.

Me fondet e reja, Perkins dëshiron ta bëjë Canva mjetin e paracaktuar për vendin e punës dhe të fuqizojë fuqinë punëtore moderne - "duke e bërë jetën më të lehtë për organizata të të gjitha madhësive, nga bizneset e vogla në Fortune 500s, dhe për individët që kanë nevojë të komunikojnë në mënyrë efektive idetë e tyre në këtë botë vizuale gjithnjë në rritje. ”

Ajo filloi punën me tre persona, ndërsa sot ka në një kompani me 600 punonjës që u shërbejnë 15 milion klientëve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco