8 detaje të vogla në pamjen tuaj që mund të zbulojnë gjithçka rreth jush

8 detaje të vogla në pamjen tuaj që mund të zbulojnë gjithçka rreth jush

14:51, 24/11/2020
A+ Aa A-

Shkencëtarët thonë se ne krijojmë një përshtypje të parë për dikë kuvendosim nëse ai është besueshëm ose jo në rreth 100 milisekonda.

Gjatë kësaj kohe, ne vlerësojmë statusin e tyre shoqëror, inteligjencën dhe sa të suksesshëm janë.

 A e dini se është e mundur të tregoni se sa miqësor jeni duke parë formën e mollëzave tuaja?

Edhe kur nuk thoni asgjë, pamja juaj tregon shumë për cilësitë tuaja personale. 

Dhe tani është koha për të gjetur se çfarë.

Bright Side ka rishikuar studimet më të reja nga shkencëtarët për t'ju mësuar të lexoni njerëzit e tjerë si një libër i hapur.

1. Butoni (kërthiza)  barkut është i lidhur me suksesin në sport.

Image

Lartësia e butonit të barkut lidhet me atë se sa të suksesshëm jeni në sport. 

Sa më i lartë të jetë butoni i barkut, aq më shpejt mund të vrapojë një person. 

Dhe dikush që ka një buton të ulët të barkut mund të bëhet një notar i shkëlqyeshëm. 

Bëhet fjalë për qendrën e gravitetit: vrapuesit e mëdhenj kanë një  qendër më të lartë graviteti sesa njerëzit e zakonshëm.

2. Skuqja në të vërtetë mund të jetë e dobishme.

Image

Njerëzit që skuqen lehtë, shpesh nuk e pëlqejnë këtë tipar në vetvete. 

Sidoqoftë, aftësia për të skuqur u sjell vetëm emocione pozitive njerëzve përreth tyre.

Së pari, skuqja është e pamundur të imitohet dhe tregon që jeni të sinqertë.

Së dyti, skuqja rrit tërheqjen në sytë e grupit të kundërt.

Skuqja do të thotë që njerëzit janë të ndrojtur, jo shumë të sigurt dhe pak të zënë ngushtë. 

Partnerët e mundshëm u besojnë këtyre njerëzve më lehtë sesa njerëzit që nuk skuqen.

3. Dëshira për të ëmbla tregon shumë për personalitetin e dikujt.

Image

Të jesh adhurues i ushqimeve të ëmbla nuk është aq  keq sa duket. 

Sigurisht, dhëmbët dhe forma e trupit tuaj mund të vuajnë, por njerëzit përreth jush do t'ju duan.

Puna është që njerëzit mendojnë se ata që duan ushqime të ëmbla janë të lezetshëm, miqësorë dhe të sinqertë.

4. Këpucët tregojnë gjendjen emocionale të pronarit të tyre.

Image

Psikologët nga Kansas thonë se këpucët mund të thonë shumë më tepër për ju sesa edhe rezymeja më e detajuar. 

Shkencëtarët pyetën studentët dhe zbuluan se çfarë mendonin të rinjtë për pronarët e llojeve të caktuara të këpucëve. 

Këtu janë vetëm disa përfundime në të cilat ata erdhën:

· Njerëzit e shqetësuar i duan këpucët e ngushta. Këpucët e tyre janë zakonisht të reja dhe duken perfekte (edhe nëse koha është e tmerrshme). Ata shqetësohen se si duken dhe çfarë mendojnë të tjerët për to.

· Këpucët praktike dhe funksionale nënkuptojnë që një person është i pëlqyeshëm. Ata janë në rregull me paraqitjen në publik me atlete të vjetra - komoditeti është gjëja më e rëndësishme për ta.

5. Depresioni i fshehur pas lindjes mund të gjendet në gjuhën e trupit të nënës.

Image

Sipas  ekspertëve, disa nëna nuk duan të pranojnë se sa të lodhura janë në të vërtetë. 

Psikologët gjetën një mënyrë për të përcaktuar nivelin e stresit të një nëne të re. 

Ata panë mënyrën sesi gratë i mbajnë foshnjat e tyre.

Ata zbuluan se gratë që mbajnë foshnjat e tyre ose tundin shtretërit e tyre me duart e tyre të djathta janë më të ndjeshme ndaj stresit dhe shpesh kanë depresion pas lindjes. 

Dhe anasjelltas, nënat që mbajnë foshnjat e tyre në duart e tyre të majta janë më të qëndrueshme emocionalisht.

6. Mënyra se si ushqeheni lidhet me temperamentin tuaj.

Image

Sipas Juliet Boghossian, një ekspert i sjelljes me bazë në Los Angeles, zakonet e ushqimit mund të na ndihmojnë të lexojmë njerëz të tjerë si libra të hapur. 

Këtu janë vetëm disa nga personalitetet në lidhje me zakonet e ushqimit për të cilat ajo ka folur:

· Ngrënësi i ngadaltë : Këta njerëz janë të qetë dhe u pëlqen të marrin kohën e tyre për të shijuar çdo moment.

· Ngrënësi i shpejtë : Këta njerëz janë të mirë në trajtimin e më shumë se një detyre në të njëjtën kohë dhe përfundimin e gjërave me afate. Ata priren të jenë gjithmonë në arrati dhe janë shumë konkurrues.

· Ushqyesi i zgjedhur : Këta njerëz u pëlqen të qëndrojnë brenda zonës së tyre të rehatisë, nuk u pëlqen të rrezikojnë dhe kanë frikë se mos dështojnë.

· Izoluesi : Këta njerëz që duan të hanë pjesë të ndryshme të një vakti veçmas priren të jenë të orientuar drejt detajeve dhe të përpiqen për përsosjen.

7. Të kafshosh thonjtë është një shenjë e perfeksionizmit.

Image

Kërcitja e thonjve ose goditja e këmbës tuaj gjithmonë janë konsideruar si zakone të këqija që ndodhin për shkak të të qenit nervoz. 

Por shkencëtarët modernë thonë se këto zakone janë në të vërtetë shenja të perfeksionizmit.

Perfeksionistët duan të kafshojnë thonjtë e tyre, jo sepse janë të shqetësuar, por sepse shqetësohen se nuk janë të zënë me diçka. 

Këta njerëz mendojnë se çdo minutë e jetës së tyre duhet të jetë e dobishme. Në çdo situatë (stresi, mërzia, pritja), perfeksionistët do të bëjnë gjithçka përveçse të ulen pa lëvizur.

Shkencëtarët gjithashtu përmendin që kjo sjellje nuk është normale sepse të qenit dembel është gjithashtu e mirë për shëndetin tuaj.

8. Ngjyra e syve është e lidhur me cilësitë personale.

Image

Për qindra vjet, fallxhorët janë përpjekur të parashikojnë se çfarë do të jetë temperamenti i dikujt nga ngjyra e syve të tyre. Por kjo është marrëzi. Sidoqoftë, shkencëtarët nga Universiteti Orebro në Suedi zbuluan se të njëjtat gjene që formojnë lobet tona ballore ndikojnë në ngjyrën e syve tanë. Në lobet ballore, ka qendra sjellje - që do të thotë se njerëzit me të njëjtën ngjyrë të syve mund të kenë të njëjtat vlera jetësore.

Pra, kur takoni dikë të ri, shikojeni në sy - mbase keni takuar një shoqe shpirti.

 

Burimi: Bright Side

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco