Lajmi i fundit

FOTO/ Dy tërmete tronditin juglindjen, panik te banorët

6 gjëra që trupi ynë po na tregon kur përjetojmë 'Deja Vu'

6 gjëra që trupi ynë po na tregon kur përjetojmë 'Deja Vu'

09:05, 19/10/2020
A+ Aa A-

Le të themi se do të bëni ski për herë të parë, por papritmas, ndërsa shkel në dëborë, të duket sikur e ke bërë këtë më parë.

Epo, sapo keni provuar 'Deja Vu'.

Edhe pse duket si një dukuri e rrallë, 60-80% e  njerëzve kanë pasur 'Deja Vu', por për disa, kjo mund të nënkuptojë se ekziston një gjendje themelore, për të cilën trupi juaj po dërgon një sinjal për t'ju paralajmëruar.

Por ndërkohë që ne po përjetojmë 'Deja Vu' , trupi ynë po na tregon 6 gjëra:
 
1. Do të thotë që je i ri

Image

Përvoja e parë me 'Deja Vu' më shpesh u ndodh fëmijëve që janë 10 vjeç ose më të vegjël (vetëm disa më të rinj se 6 vjeç kanë 'Deja Vu').

Sidoqoftë, periudha kur ndodh më shpesh është midis moshës 15 dhe 25.

2. Do të thotë truri juaj po punon

Image

Meqenëse përjetimi i  'Deja Vu' bëhet më pak i shpeshtë kur plakemi, kjo i hutoi disa shkencëtarë sepse nuk mund të nënkuptojë se ka diçka që nuk shkon me kujtesën tuaj . 

Në fakt, mund të jetë një shenjë e një mendjeje të shëndetshme dhe të tregojë se mund të dalloni sinjale që nuk janë të sakta.

3. Kujtesa juaj mund të mos jetë e sinkronizuar

Image

Ka shumë ekspertë që besojnë se 'Deja Vu' ka të bëjë me mënyrën e kujtimit të kujtimeve. 

Kjo ngjarje mund të jetë një përgjigje ndaj një situate që i ngjan një përvojë nga e kaluara që nuk e mbani mend fare. 

Ndoshta ka ndodhur kur keni qenë një fëmijë i vogël ose nuk mund ta mbani mend për ndonjë arsye tjetër.

Përveç kësaj , ne priremi të vërejmë shumë detaje çdo ditë, por nuk i mësojmë përmendësh ato. 

Kështu që, mund të keni ndjenjën se keni parë një situatë më parë për shkak të atyre detajeve të vogla që keni harruar.

4. Mund të ndodhë menjëherë para një krize

Image

Ekzistojnë lloje të ndryshme të shenjave fizike dhe mendore që mund t'ju tërheqin vërejtjen para një  krize, dhe njëra prej tyre është kur përjeton 'Deja Vu' . 

Pra, nëse keni një histori konfiskimesh, mund të dëshironi të jeni në gatishmëri nëse gjërat përreth jush duken të njohura, por nuk keni qenë në atë pozicion më parë.

Sidoqoftë, e njëjta gjë mund të ndodhë edhe nëse nuk keni probleme neurologjike. Në fakt, 'Deja Vu' ndodh në të njëjtën pjesë të trurit.

 Akoma, besohet se mund të jetë vetëm një transmetim i vonuar midis veshëve, syve dhe shqisave të tjera.

5. Jeni tepër i rraskapitur ose i stresuar

Image

Ju mund të përjetoni ndjenjën e çuditshme të familjaritetit më shumë se zakonisht kur jeni të lodhur dhe nën stres.

Nëse vazhdon, duhet të konsideroni mënyra të ndryshme për të pushuar më shumë dhe për t'u çlodhur.

Kjo ka të ngjarë të ndodhë sepse kur jemi nën stres vëmendja jonë është më e ulët. 

Për shembull, nëse shpërqendroheni nga një zhurmë ndërsa partneri juaj i ardhshëm do të vërë unazën në dorën tuaj ndaloni dhe mendoni për një sekondë. 

Ndërsa vazhdoni veprimin tuaj, mund të ndjeni 'Deja Vu' , sepse duket sikur keni qenë në të njëjtën pozitë më parë.

6. Deja vu i shpeshtë mund të jetë një shenjë e ankthit

Image

Ka pasur raste kur 'Deja Vu' është shkaktuar nga ankthi, gjë që e bën këtë çrregullim mendor edhe më keq. 

Edhe pse shkencëtarët kanë hetuar për këtë, ato ende nuk kanë arritur në një përfundim.

Burimi: Brigt Side

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco