FOTO historike që tregojnë modën nga e kaluara

FOTO historike që tregojnë modën nga e kaluara

12:43, 23/01/2020

Në vitet ’60 veshja u kthye në një vektor tregues mbi përkatësinë në shoqëri dhe evolucioni i saj ilustron modifikimet e thella të një shoqërie që tërhiqej nga një rini e etur për ndryshime.

Ranë tabutë,  ju la fushë e lirë një mënyre jetese që shkonte në koherencë me veshje të reja: këmbë të zbukuara, këmisha trasparente, pantallona femërore.

Për herë të parë u përdor termi “stilim” dhe krijuesit morën emrin stilistë, nga rrobaqepës që quheshin më parë.

Gjithashtu vitet ’60 janë treguesi më i qartë i marrëdhënieve midis ndryshimeve që pësonte shoqëria e sapo dalë nga Lufta e II Botërore dhe ndryshimeve të veshjeve.

Tronditjet që solli shpikja e bikinit nuk i solli as shpërthimi i bombës atomike, T-shirt-i, veshjet e lëkurës dhe xhinset.

Për më shumë ju paraqesim 20 foto historike që tregojnë modën e këtyre viteve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco