Turqia e gatshme për luftë kundër kurdëve në Siri, pritet nga momenti në moment

Turqia e gatshme për luftë kundër kurdëve në Siri, pritet nga momenti në moment

10:36, 08/10/2019

Turqia nga momenti në moment pritet që të filloj operacionin ushtarak kundër kurdëve në Siri.

Ministri turk i mbrotjes ka njoftuar në llogarinë e tij në Twitter se përgatitjet kanë filluar për operacionin ushtarak të Ankarasë kundët militantëve kurdë në verilindje të Sirisë.

"Të gjitha përgatitjet kanë përfunduar për operacionin ushtarak të Ankarasë kundër militantëve kurdë YDP në verilindje të Sirisë. Ky operacion do të  kryhet për krijimin e një zone sigurie/ korridori i paqes është thelbësore për paqen dhe stabilitetin në rajon.Forcat turke të sigurisë nuk do të tolerojnë krijimin e një korridori të terrorit në kufijtë tanë’ ka  shkruar në statusin e tij ministri i brendshëm turk.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco