I martuar apo beqar? Këto detaje e tregojnë zbuluar statusin tuaj

I martuar apo beqar? Këto detaje e tregojnë zbuluar statusin tuaj

15:18, 18/05/2019

Shpesh duket sikur veç unazës në gisht është e vështirë të dallosh dike të martuar apo single, porn ë fakt nuk është vetëm unaza detaji që ju zbulon.

Instiktivisht, duke ndryshuar dhe stili i jetesës dhe pjesë të karakterit apo përditshmërisë ndryshojnë dhe tregojnë qartë kur dikush kalon nga statusi ‘single’ në të martuar. 
Ja cilat janëdisa prej tyre:

1.Shtimi në peshë.

Shumica e të porsamartuarve fitojnë një peshë të konsiderueshme pas martesës së tyre. Shumë shpesh, shtimi i peshës është i lidhur me gjendjen e rehatisë psikologjike sepse partnerët janë të sigurt në njëri-tjetrin dhe prandaj, le të pushojnë pak. Humbja e peshës është më e lehtë sesa mund të duket, sepse gjithmonë do të ketë një person pranë jush që mund të grindeni për një mënyrë jetese më të shëndetshme, (shaka).Mënyra më e mirë për t’u kthyer në formë është të ngisni biçikleta, të ushtroheni si dhe të ecni në mbrëmje.
2.Lindja e fëmijëve çon në një krizë financiare.

Kjo ndodh tek të gjitha familjet e klasës së mesme dhe familjet me të ardhura më të ulta, të cilat përballen me mungesën e parave. Çfarë duhet të bëni? Filloni të kurseni para para lindjes së fëmijës tuaj të parë dhe të shpëtoni nga shpenzimet e panevojshme. Për shembull, do të jetë më mirë të blini një krevat fëmijësh të përdorur dhe veshje jo shumë të shtrenjta he kursejini blerjet emakinave apo lodrave të shumta që prishen shumë shpejt në dorën e fëmijës tuaj.
3.Konfliktet me vjehrrën.

Krizat ndodhin në jetën e të gjitha çifteve. Ato mund të jenë të mëdha apo të vogla. Disa çifte divorcohen 2-3 vjet pasi martohen, ndërsa të tjerët jetojnë për shumë vite të lumtur. Dhe kjo nuk është vetëm një çështje e fatit – ka një koncept të thjeshtë që të gjithë çiftet e lumtur e kuptojnë: së bashku ju mund të përballoni çdo problem në jetën e familjes suaj.

Më poshtë ju sjellim një listë të problemeve të zakonshme që mund të hasin edhe çiftet më të lumtura. Dhe siç rezulton,ato mund të zgjidhen lehtësisht!

4.Ju shpenzoni para në mënyra të ndryshme.

Sipas statistikave, një nga arsyet e para për një divorc janë konfliktet mbi paratë. Pas martesës, financat tuaja personale bëhen të bashkuara dhe bëhet e vështirë për shumë veta – sidomos nëse një nga bashkëshortët fiton më shumë se tjetri. Për fat të keq, për shkak të bujarisë “imagjinare”, çiftet priren të mos flasin për financat para martese. Ekspertët financiarë rekomandojnë diskutimin e çështjeve financiare hapur, pa ndonjë drojë. Ju duhet të përcaktoni prioritetet: a do të kurseni familjen tuaj apo do ta investoni? A po planifikoni të bëni një rregullim në shtëpo ose të shkoni me pushime vitin e ardhshëm? Përgjigja e këtyre pyetjeve do t’ju ndihmojë të përcaktoni strategjinë financiare të familjes tuaj për shumë vite.

5.Mërziteni nga zakonet e partnerit tuaj.
Pas disa muajve jetese së bashku, disa zakone të gjysmës suaj më të mirë mund të fillojnë t’ju bezdisin. Psikologët janë të sigurt se kjo ndodh me shumë çifte dhe kjo nuk do të thotë se dashuria juaj ka mbaruar. Dashuria për sportin, pasioni për leximin, miqësitë e partnerit – të gjitha këto janë në listën e zakoneve më të bezdisshme.Çfarë duhet të bëni? Pranojini ato. Kujtoni se janë zakonet e partnerit tuaj që e bëjnë atë unik.

6.Harroni datat e rëndësishme.
Harresa e një date të vecantë për ju nga partneri mund t’ju bëjë të ndiheni të trishtuar, sepse nganjëherë kjo perceptohet si një fyerje personale. Çfarë duhet të bëni? Mos u trishtoni, thjesht kujtojani partnerit.Kjo do t’ju ndihmojë të shmangni zhgënjimin dhe partneri juaj nuk do të turpërohet.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco