VIDEO/ Hapet muzeu kushtuar spiunazhit ndërkombëtar

VIDEO/ Hapet muzeu kushtuar spiunazhit ndërkombëtar

13:47, 11/05/2019

Spiunazhi dhe agjentët e fshehtë gjithmonë kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve. Misteri që i karakterizon ka qënë subjekt edhe i shumë filmave.

Të vërtetë me histori të pazakonta ju mund të prekni nga afër spiunët dhe sendet e tyre në muzeun që është hapur në SHBA në Uashington.

Muzeu i ri i Uashingtonit, i spiunazhit ndërkombëtar, ofron sipas organizatorëve, një shikim nga brenda botës së spiunazhit dhe inteligjencës dhe mban sende si çekiçi i akullit i përdorur për të vrarë liderin e opozitës ruse, Leon Trocki .

Kuratorët janë siguruar që çdo send i ekspozuar të jetë origjinal. Në video më poshtë mund të shihni se mes spiunëve është edhe e famshmja Mata Hari. Kërcimtarja ekzotike, që “çmendi” zyrtarët më të lartë, ishte vetëm 41 vjeçe ditën kur u pushkatua e akuzuar për spiunazh.

Me një kosto prej 162 milionë dollarësh, muzeu mban edhe ekspozita interaktive në mënyrë që vizitorët të mund të testojnë edhe aftësitë e tyre të spiunazhit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco