Njihuni me ngjarjet kryesore të 27 prillit

Njihuni me ngjarjet kryesore të 27 prillit

07:57, 27/04/2019

Sot data shënon 27 prill. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1960 - Shpallet pavarësia e Togos

1999 - Masakra e Mejës gjatë kohës së luftës në Kosovë në fshatin me po të njëjtin emër në rrethinën e Gjakovës, Kosovë. Në këtë masakër nga forcat serbe janë masakruar shqiptarët nga Gjakova dhe rrethina e saj. Trupat e të pajetëve janë shpërndarë në pjesë të ndryshme të Kosovës dhe Serbisë.

Lindje

1820 - Herbert Spencer, filozof dhe shkrimtar anglez

1822 - Ulysses Grant, kryetar i 18 SHBA ve (vdiq më 1885)

1935 - Nico Perrone, shkrimtar dhe gazetar italian

1937 - Ismet Peja, këngëtar shqiptar

1949 - Aleksandër Lalo, kompozitor shqiptar

1955 - Eric E. Schmidt, biznesmen amerikan

1986 - Elena Risteska, këngëtare maqedonase

Vdekje

1521 - Ferdinand Magelani, eksplorues portugez (lindi më 1480)

1605 - Papa Leo XI (lindi më 1535)

1982 - Skënder Petro Luarasi, shkrimtar shqiptar

Festa dhe përvjetore

Dita Kombëtare e të Pagjeturve

Republika Jugafrikane - Dita e lirisë

Siera Leone - Festa e pavarësisë

Togo - Festa e pavarësisë

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco