Rezultatet e hulumtimit, leximi i librave duhet të jetë prioritet

Rezultatet e hulumtimit, leximi i librave duhet të jetë prioritet

06:39, 09/01/2019

MĂ« shumĂ« se 25% e amerikanĂ«ve tĂ« rritur e kanĂ« pranuar se nuk e kanĂ« lexuar as edhe njĂ« pjesĂ« tĂ« vetme tĂ« njĂ« libri gjatĂ« vitit tĂ« kaluar. KĂ«shtu thonĂ« statistikat qĂ« vijnĂ« nga “Pew Research Center”.

NĂ«se jeni nĂ« mesin e atyre njerĂ«zve qĂ« nuk lexojnĂ« fare, atĂ«herĂ« mĂ« poshtĂ« do t’ju sjellim shkencĂ«n qĂ« e mbĂ«shtet idenĂ« se leximi Ă«shtĂ« gjĂ«ja mĂ« e mirĂ« pĂ«r ju nĂ« shumĂ« aspekte tĂ« ndryshme.

Leximi i librave triller ju ndihmon të jeni më mendjehapur dhe më kreativë.

Sipas hulumtimeve të kryera nga Universiteti i Torontos, pjesëmarrësit e studimit të cilët kishin lexuar histori të shkurta fiktive kishin rezultuar të jenë shumë më mendjehapur sesa lexuesit e eseve.

Autorët kishin thënë se, përderisa leximi i librave jotriller u mundëson studentëve të mësojnë mbi një çështje të caktuar, mund të mos u ndihmojë gjithmonë të mendojnë rreth saj.

Personat që lexojnë libra jetojnë më gjatë.

Të paktën kështu thonë hulumtuesit e Universitetit të Yale-it të cilët kishin studiuar 3635 persona më të vjetër se 50 vjeç dhe kishin zbuluar se ata që lexojnë libra 30 minuta në ditë jetojnë mesatarisht 23 muaj më gjatë sesa lexuesit e revistave, ose se ata që nuk lexojnë fare.

Siç duket, praktika e leximit të librave krijon angazhim konjitiv që përmirëson shumë gjëra, përfshirë fjalorin, aftësitë e mendimit dhe përqendrimin. Gjithashtu ndikon edhe në inteligjencën emocionale, perceptimin social, etj.

Leximi i 50 librave nĂ« vit Ă«shtĂ« diçka qĂ« shumĂ« lehtĂ« arrihet. NdonĂ«se leximi i njĂ« libri nĂ« javĂ« mund t’ju duket si e pamundur, faktikisht Ă«shtĂ« diçka qĂ« shumĂ« lehtĂ« mund ta bĂ«jnĂ« edhe personat me axhendĂ«n mĂ« tĂ« ngarkuar. /ATA/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco