FOTO/ Njihuni me ujkun e pikturuar, kafshën që do ju magjepsë

FOTO/ Njihuni me ujkun e pikturuar, kafshën që do ju magjepsë

02:57, 12/11/2018

Ata janë mahnitëse; nuk ka dyshim. Dhe emri "ujqër të pikturuar", është goxha gjetje.

Leshi i tyre i zbehtë dhe leshi i zi, i shtënë me thjerrëzat e bardha, vërshon në dritën e diellit.

Ti do të bëhesh shumë i njohur me këto krijesa; ju mund të bini edhe në dashuri me ta.

BBC kaloi disa muaj duke xhiruar qenin e egër afrikan të rrezikuar të Parkut Kombëtar të Mana Pools në Zimbabve dhe fotografin e kafshëve të egra Nick Dyer.

Ujku i pikturuar është kafshë në rrezik zhdukjeje. Aktualisht po bëhet një fushatë e madhe për ta shpëtuar atë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco