Studimi/ Digat e hidrocentraleve nuk janë të qëndrueshëm, ja efektet që shkaktojnë

Studimi/ Digat e hidrocentraleve nuk janë të qëndrueshëm, ja efektet që shkaktojnë

02:36, 06/11/2018

Një studim i ri thotë se shumë projekte të mëdha të hidrocentraleve në Europë dhe SHBA kanë qenë katastrofike për mjedisin.

Dhjetra nga këto diga po hiqen çdo vit, me shumë të konsideruar si të rrezikshëm dhe joekonomikë.

Por autorët kanë frikë se natyra e paqëndrueshme e këtyre projekteve nuk është njohur në botën në zhvillim.

Mijëra diga të reja tani po planifikohen për lumenjtë në Afrikë dhe Azi.

Një problem të tillë e kemi edhe ne në Shqipëri, ku Rama po shkatërron çdo park për ta kthyer në hidrocentrale. Shembulli më i mirë është shkatërrimi i parkut kombëtar të Valbonës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Qytetari i Thjeshte07/11/2018 14:16

Sa per kulture ato leje i dha Saliu dhe jo Edi Rama.. Kjo nuk i ndryshon gje faktit qe jane nje masaker per Valbonen dhe jo vetem.

Shto koment

Denonco