Hulumtimi/ Gratë po humbasin dëshirën për të bërë seks, ja arsyeja

Hulumtimi/ Gratë po humbasin dëshirën për të bërë seks, ja arsyeja

20:08, 19/04/2018

Gratë, me sa duket, po humbin gjithnjë e më shumë interes në seks. Kështu raporton Shoqata e Këshillimit Seksual në Britani, ndërsa thekson se rreth një e treta e grave para menopauzës dhe gjysma e grave të moshuara raportojnë probleme seksuale, me mungesën e dëshirës një shkak kryesor.

Një studim i publikuar kohët e fundit në revistën BMJ Open zbuloi se më shumë se një e treta e 5.000 grave të moshës ndërmjet 16-74 të anketuar thanë se kishin humbur interesin për seks për tre muaj ose më shumë gjatë vitit të kaluar.

Dhe pothuajse dy të tretat e këtyre grave thanë se gjetën mungesën e dëshirës seksuale të dëshpërimit.

Ky nuk është një problem unik për gratë – rreth një në pesë meshkuj përjetojnë epsh të ulët në një moment, por ata definitivisht kanë përparësi kur bëhet fjalë për trajtimet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment