Fruti i thatë që bën mrekulli, arsyeja

Fruti i thatë që bën mrekulli, arsyeja

13:16, 30/09/2023

Një mikrobiom i shëndetshëm i zorrëve është çelësi për shëndetin fizik dhe mendor gjatë gjithë jetës, me kërkime shkencore që ndonjëherë e lidhin atë me mbrojtjen e mushkërive të fëmijëve kundër astmës , kundër plakjes dhe shëndetit mendor ndër të tjera. Megjithatë, kushte të ndryshme, si menopauza dhe reduktimi i hormoneve ovariane që ajo sjell, mund të prishin ekuilibrin e saj dhe të çojnë në një rritje të yndyrës së trupit, një ulje të metabolizmit dhe rezistencës ndaj insulinës.

Megjithatë, për rastin e mësipërm dhe gratë që kanë kaluar fazën pas menopauzës, ekziston një aleat ushqimor që mund të kontribuojë ndjeshëm në restaurimin e mikrobiomës. Sipas hulumtimit të publikuar në Food & Function , ajo nuk është gjë tjetër veçse  kumbulla e thatë. Efekti i tij i dobishëm tek gratë pas menopauzës ishte theksuar tashmë nga studimet e mëparshme, komentoi autorja e studimit Mary Jane De Souza, Profesoreshë në Universitetin e Pensilvanisë, duke shpjeguar se këto gjetje dhanë shtysë për të hetuar përfshirjen e mundshme të mikrobiomës së zorrëve në efektet pozitive për shëndetin.

Studimi përfshiu 143 gra në postmenopauzë të moshës 55 deri në 75 vjeç, të cilat u ndanë në tre grupe, 54 morën 50 g. kumbulla në ditë, 37 deri në 100 g. kumbulla çdo ditë dhe 52 gra nuk morën. 

Dymbëdhjetë muaj më vonë, u vunë re ndryshime të rëndësishme në mikrobiomën fekale të grave nga grupet e kumbullës së thatë, ku më kryesorja ishte rritja e popullatës së baktereve nga familja Lachnospiraceae , baktere që ofrojnë përfitime të shumëfishta për nikoqirin e tyre. Sipas disa shkencëtarëve , mikrobioma e feçeve është një pasqyrë e zorrëve.

'Kumbullat e thata mund të provojnë të jenë një ndërhyrje e rëndësishme jo-farmaceutike për shëndetin e zorrëve, si dhe një përgjigje ndaj interesit në rritje të konsumatorëve për një shëndet më të mirë të zorrëve.  Është një ushqim natyral, i plotë që konsumatorët mund ta përfshijnë lehtësisht në vaktet ose ushqimet e tyre të përditshme, " komentoi Andrea N. Giancoli, Këshilltar i Ushqyerjes në Kaliforni, një organ mbrojtës për industrinë e kumbullave premium të Kalifornisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco