Vera erdhi! 7 hapat që ndihmojnë për gjumë të rehatshëm pavarësisht të nxehtit

Vera erdhi! 7 hapat që ndihmojnë për gjumë të rehatshëm pavarësisht të nxehtit

21:22, 01/06/2023

Valët e të nxehtit të verës janë më pranë se kurrë dhe të gjithë janë duke menduar mënyrën sesi të përballojnë temperaturat e larta.

Sado i bukur që tingëllon moti përvëlues pas dimrit të akullt, gjithmonë duhet një plan masash për t’a përballuar dhe në krye të tyre qëndron kondicioneri apo freskuesja.

Një nga shqetësimet kryesore është arritja e temperaturës ideale në dhomën e gjumit, e cila duhet të jetë midis 15.5 dhe 19 gradë celcius.

“Nëse keni shumë vapë, temperatura e brendshme nuk mund të bjerë, duke e bërë më të vështirë fjetjen dhe duke shkaktuar shqetësime në lidhje me gjumin”, theksojnë ekspertët.

Ventiloni ambientin me mençuri

“Së pari, duhet të kujdeseni të mbani dritaret dhe perdet e mbyllura gjatë ditës për të ndihmuar në mbajtjen e dhomës së gjumit të freskët”, sugjeron psikologia gjermane e gjumit, Theresa Schnorbach.

Gjatë natës, mund të hapni dritaret dhe perdet për të lejuar ajrin e freskët brenda.

“Një freskuese mund të ndihmojë gjithashtu që ajri i ftohtë të qarkullojë gjatë gjithë natës dhe zhurma e prodhuar prej saj mund të ketë gjithashtu përfitimin shtesë për t’ju ndihmuar“.

Natyrisht, lini dritaret hapur vetëm nëse është e sigurt për ta bërë këtë. Nëse ky nuk është një opsion, ventilatorët mund të jenë miku juaj më i mirë për gjumin e verës.

Ndryshoni shtratin tuaj nëse është e nevojshme

“Ia vlen të mendosh edhe për materialet e dyshekut dhe shtratit në mot të ngrohtë”, thotë Schnorbach.

Për shembull, dyshekët me sisteme spirale të hapura mund të lejojnë që ajri të qarkullojë.

“Nëse nuk po kërkoni të zëvendësoni të gjithë dyshekun tuaj, sipërfaqja e dyshekut mund të jetë një alternativë e shkëlqyer. Kur pëbëhen nga materiali i duhur, dyshekët mund t’ju mbajnë të freskët gjatë gjithë natës duke siguruar një frymëmarrje normale dhe duke ndihmuar në rregullimin e temperaturës së trupit tuaj për gjumin perfekt”.

Merrni parasysh pikat tuaja të pulsit

Mund të jetë jashtëzakonisht zhgënjyese kur jeni duke u rrotulluar për shkak të mbinxehjes. Mund të ketë hapa shtesë që mund të ndërmerrni për të rritur efektin qetësues.

“Përdorni pikat e pulsit të trupit tuaj – zonat ku gjaku juaj rrjedh më afër sipërfaqes së lëkurës, si kyçet e dorës ose anët e qafës“, sugjeron Schnorbach.

Mbështillni një pako akulli me një leckë ose një peshqir (mos e aplikoni kurrë akullin direkt në lëkurë) dhe mbajeni atë në pikat e pulsit për t’ju ndihmuar të freskoheni shpejt.

Në mënyrë të ngjashme, mund të përdorni gjithashtu një shishe të mbushur me ujë të ftohtë, një fanellë të freskët dhe të lagur ose të provoni të spërkatni ujë të ftohtë në këto pika pulsi.

“Enët e gjakut të trupit tuaj do të reagojnë ndaj ndjesisë së ftohtësisë dhe do të ulin menjëherë temperaturën tuaj. Megjithatë, shmangni këmbët dhe duart, pasi kjo mund t’ju pengojë të bini në gjumë.’

Bëni një dush me ujë të vakët

“Nëse një dush i ftohtë i ftohtë para gjumit mund të jetë ajo që dëshironi për të ndihmuar në mposhtjen e të nxehtit, unë sugjeroj që në vend të kësaj të zgjidhni një të vakët”, thotë Schnorbach.

Një dush shumë i ftohtë në fakt do të bëjë që trupi të ngrohet përsëri për të ribalancuar temperaturën e trupit.

Dilni nudo ose përdorni veshje pambuku

Nëse nuk flini dot nudo, veshja e pizhameve prej pambuku natyral është zgjedhja juaj më e mirë.

“Materiali në fakt ndihmon lëkurën tuaj të marrë frymë ndërsa thith djersën tuaj gjatë natës”, shpjegon Schnorbach.

Hani fruta që stimulojnë gjumin

Një frut i verës që zakonisht është i bollshëm në muajt e ngrohtë janë qershitë dhe ato ndihmojnë në rritjen e melatoninës, një hormon që ndihmon në nxitjen e gjumit.

“Duke prodhuar më shumë melatoninë, trupi juaj mund të ndihmojë në rregullimin më të mirë të orës së tij të brendshme dhe ju mund të dremisni më lehtë gjatë natës”, shpjegon psikologja Schnorbach.

Bananet janë një tjetër frut që mund të ndihmojë gjithashtu për të fjetur. Bananet janë të pasura me magnez dhe kalium, të cilat mund të ndihmojnë për të rritur kohëzgjatjen e gjumit dhe për të nxitur relaksimin.

Shfrytëzojeni një përqafim

Dhe këshilla e fundit e Schnorbach është një përqafim.

Ajo thotë: “Ndonëse mund të duket e kundërt, një përqafim para gjumit mund të ndihmojë në uljen e temperaturës së brendshme duke inkurajuar enët tuaja të gjakut të zgjerohen, duke humbur kështu nxehtësinë e tepërt të trupit“.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco