Dy simptoma të sklerozës që shfaqen në shumicën e rasteve të sëmundjes

Dy simptoma të sklerozës që shfaqen në shumicën e rasteve të sëmundjes

15:52, 31/05/2023

Ndonëse njihet si një sëmundje e paparashikueshme, ka simptoma të sklerozës multiple për të cilat duhet të jemi të vetëdijshëm. Skleroza e shumëfishtë është një sëmundje e sistemit nervor qendror që prish rrjedhën e informacionit midis trurit dhe trupit.

Sipas Shoqatës Kombëtare të Sklerozës së Shumëfishtë të Mbretërisë së Bashkuar, deri në 80 për qind e njerëzve të prekur nga kjo sëmundje do të përjetojnë lodhje të rëndë që ndërhyn në aftësinë e tyre për të funksionuar në shtëpi ose në punë.

“Simptomat e sklerozës janë të ndryshueshme dhe të paparashikueshme. Nuk ka dy njerëz që kanë saktësisht të njëjtat simptoma dhe ato mund të ndryshojnë ose ndryshojnë me kalimin e kohës. Një person mund të përjetojë vetëm një ose dy simptoma, ndërsa një person tjetër do të përjetojë më shumë”, thonë ata, përcjell Index.hr, transmeton Syri.net Kosova.

Përveç lodhjes, të sëmurët shpesh kanë vështirësi në ecje, e cila mund të lidhet me disa faktorë, duke përfshirë dobësinë, humbjen e ekuilibrit, deficitet shqisore dhe lodhje. Kjo sëmundje tregohet edhe nga ngërçet e muskujve, ngurtësimi, problemet me shikimin dhe problemet me fshikëzën urinare dhe kushdo që dyshon se ka sklerozë të shumëfishtë duhet të kontaktojë menjëherë mjekun e familjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco