Virusi Marburg i ngjashëm me Ebola, i merr jetën pesë personave në Tanzani

Virusi Marburg i ngjashëm me Ebola, i merr jetën pesë personave në Tanzani

15:52, 22/03/2023

Virusi Marburg ka vrarë pesë njerëz në rajonin veriperëndimor Kagera të Tanzanisë, tha ministria e shëndetësisë.

Ministrja e shëndetësisë e Tanzanisë, Ummy Mwalimu, tha se sëmundja ishte kontrolluar dhe ajo ishte e bindur se nuk do të përhapej më tej.

Tre persona po trajtohen në spital dhe autoritetet po gjurmojnë 161 kontakte, shtoi zonja Mwalimu.

Strategjia e Tanzanisë për të kontrolluar përhapjen u vlerësua nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Virusi Marburg është një kushëri i virusit po aq vdekjeprurës Ebola, pjesë e familjes së filoviruseve dhe vret mesatarisht gjysmën e të infektuarve, thotë OBSH.

Është një sëmundje e rëndë, shpesh fatale me simptoma të tilla si dhimbje koke, ethe, dhimbje muskulore, të vjella gjaku dhe gjakderdhje.

Asnjë vaksinë apo trajtim antiviral nuk është miratuar për të trajtuar virusin, ka thënë OBSH, por shton se rihidrimi me lëngje orale ose intravenoze ka përmirësuar mbijetesën.

Infeksionet dhe vdekjet e fundit të Marburgut janë përqendruar në kontinentin afrikan, ku qindra njerëz kanë vdekur nga virusi në të kaluarën.

Virusi u identifikua për herë të parë në vitin 1967, pasi 31 persona u infektuan dhe vdiqën njëkohësisht në Gjermani dhe Serbi.

Që atëherë, ka pasur shpërthime në Guine, Ugandë, Angola, Republikën Demokratike të Kongos, Kenia dhe Afrikën e Jugut, raporton OBSH.

Lakuriqët e natës së frutave ruzetë egjiptiane shpesh strehojnë virusin, por majmunët dhe derrat jeshil afrikanë gjithashtu mund ta bartin atë.

Tek njerëzit, ai përhapet përmes lëngjeve trupore dhe kontaktit me shtratin e kontaminuar.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco