Biden zotohet se SHBA do të deklasifikojë informacionin në lidhje me origjinën e COVID

Biden zotohet se SHBA do të deklasifikojë informacionin në lidhje me origjinën e COVID

07:54, 21/03/2023

Joe Biden është zotuar se administrata e tij do të "deklasifikojë" sa më shumë informacion rreth origjinës së COVID-19 të jetë e mundur - duke përfshirë çdo lidhje të mundshme me një laborator kërkimor kinez.

Pasi urdhëroi agjencitë e inteligjencës, përfshirë FBI-në, të hetojnë se nga erdhi virusi në vitin 2021, presidenti amerikan ka nënshkruar tani legjislacionin që kërkon që çdo detaj i zbuluar të bëhet publik.

"Ne duhet të zbulojmë origjinën e COVID-19 për të siguruar që mund të parandalojmë më mirë pandemitë e ardhshme," tha ai.

Projektligji i zotit Biden, për të cilin ai tha se do të kufizonte vetëm ndarjen e çdo informacioni që "do të dëmtonte sigurinë kombëtare", kaloi lehtësisht si në Senat ashtu edhe në Dhomën e Përfaqësuesve.

Çdo dokument përkatës duhet të publikohet brenda 90 ditëve nga nënshkrimi i projektligjit.

Ai vjen pasi drejtori i FBI-së, Christopher Wray zbuloi se agjencia mendonte se virusi "me shumë gjasa" vinte nga një rrjedhje nga një laborator në Kinë.

Ai tha se Pekini - i cili e ka refuzuar vazhdimisht atë vlerësim - po "po bënte çmos për të penguar dhe turbulluar" përpjekjet ndërkombëtare për të mësuar më shumë rreth origjinës së pandemisë.

Departamenti Amerikan i Energjisë thuhet gjithashtu se ka vlerësuar me besim të ulët se pandemia rezultoi nga një rrjedhje e paqëllimshme laboratorike në Kinë.

COVID-19 u shfaq për herë të parë në qytetin e Wuhan në fund të vitit 2019, përpara se të shpallej një pandemi në fillim të vitit 2020, duke bërë që vendet në mbarë botën të futen në bllokime.

Zoti Biden tha: "Administrata ime do të vazhdojë të shqyrtojë të gjitha informacionet e klasifikuara në lidhje me origjinën e COVID-19, duke përfshirë lidhjet e mundshme me Institutin e Virologjisë Wuhan".

Pozicioni zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sipas një raporti të vitit 2021, është se është "jashtëzakonisht e pamundur" që virusi të ketë ardhur nga laboratori i Wuhan - por nuk e përjashtoi plotësisht atë.

Ai tha se shpjegimi më i mundshëm ishte se virusi kishte origjinën në një lakuriq nate përpara se të kalonte te një kafshë ndërmjetëse dhe më pas të hidhej te njerëzit.

Një studim i fundit e lidhi virusin me qen rakun në një treg në Wuhan .

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco