Një test prej tre sekondash zbulon nëse keni kolesterol të lartë

Një test prej tre sekondash zbulon nëse keni kolesterol të lartë

10:17, 09/02/2023

Kolesteroli i lartë mund të shkaktojë një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë problemet me zemrën

Kolesteroli i lartë mund të jetë jashtëzakonisht i rrezikshëm për shëndetin, veçanërisht për shëndetin e enëve të gjakut dhe të zemrës, prandaj është shumë e rëndësishme të zbuloni me kohë nëse kolesteroli juaj është i ngritur.

Ateroskleroza shfaqet si rezultat i rritjes së kolesterolit dhe substancave të tjera në muret e arterieve. Nëse shfaqet ateroskleroza, ajo mund të çojë në zvogëlimin e rrjedhjes së gjakut nëpër arterie, ose një ndërprerje të plotë të rrjedhës së gjakut.

Nëse dyshoni për një problem me kolesterol të ngritur, do të ishte mirë të kontaktoni mjekun tuaj, i cili do t’ju referojë në analiza të mëtejshme. Megjithatë, ndërkohë, mund të bëni një test të thjeshtë në shtëpi.

Është një test i këmbës dhe doktoresha Monika Wassermann thotë se mund t’ju ndihmojë të përcaktoni nëse keni kolesterol të lartë, apo edhe sëmundje koronare të zemrës si pasojë e kolesterolit të shtuar.

Çfarë duhet të bëni?

Shtypni butësisht pjesën e poshtme të këmbës me një gisht. Nëse ka një gërvishtje e dukshme ose vrimë në këtë pjesë të këmbës, kjo tregon se niveli i kolesterolit është shumë i lartë.

Dr. Wasserman shton se ky test tregon se kolesteroli i tepërt ka ngadalësuar rrjedhjen e gjakut.

– Thonjtë e zbehtë dhe mpirja në këmbë dhe këmbë mund të tregojnë gjithashtu nivele të larta të kolesterolit. Sigurisht, mënyra më e mirë për të kuptuar nëse keni kolesterol të moderuar apo të lartë është të bëni një analizë gjaku – zbuloi mjekja.

Kur keni kolesterol të lartë, mund të shihni “arcus senilis” – një unazë në sy rreth bebëzës, paralajmëroi Dr. Wassermann.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco