Që i ftohti të kalojë shpejt, ja çfarë duhet të bëni

Që i ftohti të kalojë shpejt, ja çfarë duhet të bëni

23:30, 05/02/2023

Për mëngjes zgjidhni omëletë me kërpudha. Vezët janë një burim i mirë i zinkut, një mineral që forcon sistemin imunitar dhe redukton simptomat e gripit. Kërpudhat, nga ana tjetër, kanë veti antibakteriale, sepse përmbajnë selen, i cili mbron nga ftohja.

Gjithashtu, vitaminat e kompleksit B që gjenden tek kërpudhat kontribuojnë në funksionimin e duhur të sistemit imunitar, duke forcuar kështu trupin kundër baktereve.

Në mes të vakteve, preferoni kos me pak yndyrë të pasur me probiotikë. Bakteret e mira rrisin imunitetin dhe reduktojnë inflamacionin. Një studim i publikuar në British Journal of Nutrition zbuloi se probiotikët mund të zvogëlojnë simptomat e ftohjes me 34%.

Pini shumë lëngje. Ekspertët rekomandojnë të pini deri në 2 litra ujë në ditë kur jeni të zënë dhe nëse nuk keni ndonjë problem kronik shëndetësor.

Lëngjet ndihmojnë në eliminimin e sekrecioneve nga hunda dhe fyti dhe gjithashtu hidratimi i duhur ndihmon në largimin e toksinave nga trupi.

Për drekë preferoni pulën e zier me brokoli dhe speca shumëngjyrësh. Brokoli dhe specat janë të pasur me vitaminë C. Edhe pse është një mit që vitamina C mund të parandalojë ftohjen, ajo në fakt mund të zvogëlojë simptomat. Mishi i pulës siguron proteinën që i nevojitet trupit për të prodhuar antitrupa dhe për të luftuar gripin.

Për darkë, preferoni një supë pule. E megjithatë nëna juaj dinte diçka për t’ju bërë supë pule sa herë që sëmureni, pasi kjo pjatë qetëson kollën dhe ndihmon në pastrimin e sekrecioneve nga hundët e mbytura.

Më në fund thuaj po për të pushuar. Lodhja fizike dhe mendore janë miq të viruseve. Dhe për shkak se në këtë ditë e kalojmë ftohjen pa pushim, për të mos munguar në punë, dobësojmë edhe më shumë sistemin imunitar.

Kjo ka si pasojë të vonojë shërimin dhe të rëndojë shëndetin tonë. Është e rëndësishme të qëndroni në shtëpi, të pushoni dhe të ndiqni këshillat e ekspertëve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco