10 ushqimet që shkaktojnë urth

10 ushqimet që shkaktojnë urth

21:53, 31/01/2023

A jeni ndjerë ndonjëherë sikur stomaku juaj është në zjarr ? Nëse po, dijeni se në shumicën e rasteve shkaqet e kësaj urthi nuk janë patologjike, por për shkak të diçkaje që sapo keni konsumuar.

Megjithatë, nëse kjo ndjenjë përjetohet shpesh dhe shoqërohet me një shije të thartë, atëherë ka shumë mundësi që të vuani nga GERD.

Më poshtë janë 10 ushqimet që duhet të shmangni!

Agrumet

Agrumet, si portokalli, limoni dhe grejpfruti, kanë shumë gjasa të shkaktojnë urth për shkak të aciditetit të tyre.

Domate

Si domatja e papërpunuar ashtu edhe salca e domates mund të shkaktojnë urth. Aciditeti është ai që është përgjegjës për simptomat e urthit.

Qepë dhe hudhër

Ata shkojnë së bashku në disa receta. Së bashku i gjejmë edhe në ushqimet SOS që përkeqësojnë ndjenjën e “zjarrit” në stomak.

Pikante

Për disa, restoranti meksikan është një propozim ideal për të dalë, ndërsa për të tjerët është… makth. Shumë njerëz ankohen për urth pasi kanë ngrënë një pjatë pikante. E vërteta është se ushqimet pikante mund të ndikojnë në nivelet e acidit në stomak.

Ushqimet e yndyrshme, të skuqura

Mund të themi se ushqimet e skuqura janë një nënkategori e ushqimeve yndyrore, pasi për shkak të mënyrës së gatimit thithin shumë lëndë yndyrore. Të dyja kategoritë, megjithatë, janë akuzuar më shumë se një herë për urth të rëndë. Ushqimet e pasura me yndyrë ngadalësojnë zbrazjen e stomakut, duke ushtruar presion mbi muskul unazor dhe përfundimisht urth. Prandaj preferoni ushqime me përmbajtje të ulët yndyre. Përveç kësaj, preferoni pjekjen në vend të skuqjes, e cila gjithashtu do t’ju kursejë shumë kalori.

Nenexhiku

Ndoshta zgjedhja më ideale për një frymëmarrje të këndshme përpara një takimi, por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për njerëzit që vuajnë nga urthi. Menteja relakson muskul unazor të ezofagut, duke bërë që acidet e stomakut të grumbullohen.

Alkooli

Si vera e kuqe ashtu edhe birra janë të afta të shkaktojnë shqetësime të rënda të stomakut. E kombinuar, në fakt, me një vakt të madh, shanset për refluks acidi rriten ndjeshëm.

Kafe

Për shumicën e njerëzve është një kënaqësi e përditshme, një “pasion” i vërtetë. Por si kafeja ashtu edhe çdo pije apo ushqim tjetër me përmbajtje të lartë kafeine mund të shkaktojnë relaksim të sfinkterit të ezofagut.

Cokollata

“Kërcënimi” i trefishtë ose thënë ndryshe 3 në 1. Është i pasur me yndyrë, përmban kafeinë dhe një relaksues natyral të muskujve që çliron hormonet e kënaqësisë në trupin tonë. Një veprim që është i aftë të lirojë edhe sfinkterin.

Pije te lehta

Uji është gjithmonë zgjidhja më e mirë! Në çdo rast, është mirë të mbani një ditar ushqimor, duke shënuar ushqimet që keni ngrënë sa herë që ndjeni urth. Në fund do të keni krijuar një listë të ushqimeve “të rrezikshme”. Përveç kësaj, ajo që shqetëson të gjithë mund të jetë e ndryshme.

Për më tepër, nuk është vetëm ajo që hani, por sa dhe kur. Është e rëndësishme që njerëzit me urth të zgjedhin vakte të vogla të shpeshta dhe të mos shtrihen menjëherë pas vaktit. Së fundi, duke qenë se duhani dhe obeziteti mund të rrisin shanset për urth, është një ide e mirë të ndërmerrni hapa drejt një stili jetese më të shëndetshëm

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco