Studimi i ri zbulon se do të humbni më shumë peshë nëse keni motivim financiar

Studimi i ri zbulon se do të humbni më shumë peshë nëse keni motivim financiar

23:45, 07/12/2022

Sipas një studimi të ri, dhënia e njerëzve një nxitje monetare për të arritur objektivat e tyre të humbjes së peshës dyfishon rezultatet dhe humbjen e peshës.

Studiuesit gjurmuan humbjen e peshës së 668 të rriturve obezë në Nju Jork dhe Los Anxhelos gjatë një periudhe gjashtëmujore. Qëllimi ishte që pjesëmarrësit të humbnin 10 kilogramë.

Studimi, i publikuar në JAMA Internal Medicine, zbuloi se dy të tretat e pjesëmarrësve e arritën qëllimin e tyre kur iu ofruan para si shpërblim, ndërsa ata pa një stimul monetar humbën gjysmën.

Pjesëmarrësit e anketës ishin midis moshës 18 dhe 70 vjeç dhe vinin nga familje me të ardhura mesatare prej më pak se 40,000 dollarë në vit. Shumica – 80 për qind e tyre – ishin gra. Studimi është kryer nga nëntori 2017 deri në maj 2021.

Studiuesit i ndanë pjesëmarrësit në tre grupe, i ngarkuan ata të humbnin 5 për qind të peshës së tyre trupore dhe u caktuan rastësisht stimuj. Këto përfshijnë: stimuj të drejtuar nga qëllimi, stimuj të bazuar në rezultate dhe një grup pa nxitje. Të gjithë pjesëmarrësit u përfshinë në një program për t’i ndihmuar ata të humbin peshë.

Pjesëmarrësit paguheshin 150 dollarë për t’u regjistruar dhe ndjekur të paktën gjysmën e seancave javore të programit të menaxhimit të peshës për një muaj dhe merrnin 60 dollarë në muaj nëse vazhdonin të merrnin pjesë të paktën gjysmën e seancave javore të programit.

Shuma mesatare e fituar në grupin e synuar ishte 440,44 dollarë me një humbje mesatare peshe prej 4,4 kilogramë. Në grupin e fokusuar te rezultati, ata fituan mesatarisht 303,56 dollarë dhe humbën mesatarisht 4,8 paund.

Ata në grupin pa stimuj financiarë humbën 2.2 kilogramë gjatë periudhës së studimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco