Vitamina D mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë, thonë ekspertët

Vitamina D mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë, thonë ekspertët

13:53, 03/12/2022

Mungesa e vitaminës D mund të rrisë rrezikun e përgjithshëm të vdekjes së parakohshme, si dhe rrezikun specifik të vdekjes nga kanceri, sëmundjet e zemrës ose sëmundjet e mushkërive, sipas një studimi të ri që përfshin më shumë se 307 mijë banorë në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo do të thotë që të kesh një sasi të mjaftueshme të vitaminës D në trupin tuaj mund të ndihmojë në zgjatjen e jetës dhe të ndihmojë për të jetuar një jetë të shëndetshme. Vitamina D është një mikronutrient i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe ju mund të merrni sasinë e nevojshme nga ushqimi, duke përfshirë qumështin, vezët, mishin, si dhe nga rrezet e diellit.

Vitamina D jo vetëm që ju ndihmon të keni një shëndet më të mirë të kockave, por gjithashtu mund të ndihmojë në luftimin e infeksioneve. Ka gjithashtu shumë studime që flasin për rolin e vitaminës D në parandalimin e sëmundjeve kardiake dhe çrregullimeve metabolike si diabeti i tipit 2.

Vitamina D është gjithashtu një lëndë ushqyese thelbësore për t’u kujdesur për shëndetin e trurit tuaj dhe ndihmon në rregullimin e funksionit të sistemit nervor. Gjithashtu ul rrezikun e kancerit.

Vitamina D është e rëndësishme për shëndetin e kockave. I mbanë kockat e forta, ndihmon në parandalimin e frakturave dhe ndihmon të keni dhëmbë të fortë. Nëse dikush ka mungesë të vitaminës D, ata janë në rrezik të shtuar të frakturave.

Duhet të konsumoni ushqime që rrisin densitetin e kockave, si qumështi, kosi, gjiza dhe perimet me gjethe jeshile si lakra jeshile, zarzavate dhe brokoli. Arrat dhe buka janë gjithashtu një burim i vitaminës D.  Këshillohet që të përfshihen edhe salmoni dhe skumbri, peshku i konservuar nga kallaji dhe drithërat.

Pesë arsye që, sipas ekspertëve, tregojnë se vitamina D mund të zgjasë jetën tuaj:

Forcon kockat dhe parandalon frakturat: Vitamina D ka një rol të vendosur mirë në përthithjen dhe rregullimin e kalciumit dhe fosforit, i cili është thelbësor për forcën e kockave.

Luftimi i mikrobeve: Vitamina D ndihmon qelizat imune të prodhojnë proteina që luftojnë mikrobet dhe kontrollon inflamacionin e tepërt, duke ulur kështu rrezikun e sëmundjeve infektive.

Parandalimi i sëmundjeve të zemrës dhe diabetit: Studime të shumta kanë treguar se vitamina D ul rezistencën ndaj insulinës, përmirëson metabolizmin e yndyrës duke çuar në ulje të rrezikut për shfaqjen e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Parandalimi i demencës, depresionit dhe sëmundjeve të tjera të sistemit nervor: Vitamina D rregullon funksionin nervor përmes rregullimit të kalciumit dhe prodhimit të faktorit të rritjes nervore. Ai përmirëson disponimin duke rritur nivelet e serotoninës në tru.

Parandalimi i kancerit: Vitamina D duke rregulluar sinjalizimin e qelizave dhe rritjen e qelizave parandalon kancerin, veçanërisht të gjirit, zorrës së trashë, mushkërive, veshkave dhe pankreasit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco