Shumë i ngjashëm me Covid-in, zbulohet një virus i ri mes lakuriqëve të natës

Shumë i ngjashëm me Covid-in, zbulohet një virus i ri mes lakuriqëve të natës

17:37, 27/11/2022

Një virus i ngjashëm me atë që ka shkaktuar Covid-in dhe që mund të kalojë te njerëzit, është gjetur në lakuriqët e natës në jug të Kinës.

Virusi, i njohur si BtSY2, është i lidhur ngushtë me SARS-CoV-2, dhe sipas shkencëtarëve ‘është arsye për të ngritur alarmin’.

Studiuesit e Universitetit Sun Yat-sen, në Shenzhen, shprehen:

‘Kemi identifikuar 5 viruse që mund të kalojnë te njerëzit, përfshirë një variant të ri që ngjan shumë me SARS-CoV-2.

Studimi ynë nënvizon se sa e zakonshme është përcjellja e viruseve nga lakuriqët e natës te njerëzit’.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco