A mund të ndihmojë kafeja në humbjen e peshës?

A mund të ndihmojë kafeja në humbjen e peshës?

10:58, 04/10/2022

Kupa juaj e mëngjesit  po ju bën më shumë sesa t'ju japë energji për ditën. Gjithashtu i ofron trupit tuaj një mori përfitimesh shëndetësore. Sipas Johns Hopkins Medicine, kafeja mund të ndihmojë trupin tuaj të përpunojë sheqerin dhe të zvogëlojë rrezikun e problemeve shëndetësore, duke përfshirë sëmundjen e Parkinsonit, dështimin e zemrës, goditjen në tru, sëmundjen e alzheimerit dhe kancerin e zorrës së trashë. Madje mund t'ju ndihmojë të jetoni më gjatë.

Ka gjithashtu një zhurmë që kafeja mund të kontribuojë në humbjen e peshës. Kjo është pjesërisht sepse kur e shijoni thjesht, kafeja është një pije me kalori të ulët, me rreth 5 kalori për filxhan, sipas Departamentit të Bujqësisë të SHBA-së (USDA).

Si mund të ndihmojë kafeja në humbjen e peshës
Por ka më shumë se kaq. Kafeja mund të ndihmojë përpjekjet tuaja për të humbur peshë në mënyrat e mëposhtme.

Ajo përshpejton metabolizmin tuaj

"Kafeja rrit metabolizmin sepse përbërësi kryesor i saj, kafeina, është një stimulues që rrit termogjenezën tuaj metabolike, që është procesi me të cilin trupi gjeneron nxehtësi nga substancat ushqimore të tretura", thotë Daniel Boyer, MD, një studiues mjekësor në Des Moines, Iowa, i cili fokusohet në biologjinë molekulare dhe farmakologjinë, ndër lëndët e tjera, dhe është i lidhur me Institutin Farr.

Sipas Harvard Health Publishing, një metabolizëm i shpejtë do të thotë që ju do të digjni më shumë kalori gjatë ditës, pavarësisht nëse jeni në lëvizje apo në pushim. "Kjo do të thotë se një normë më e shpejtë metabolike promovon një humbje më të shpejtë të peshës sesa një normë më e ngadaltë metabolike," thotë Dr. Boyer.

Ju largon oreksin

Për disa njerëz, pirja e kafesë nxit ndjenjën e ngopjes, sipas  klinikës Mayo. Kjo mund të ndikojë në peshën tuaj, sepse nëse nuk jeni duke kërkuar vakte dhe ushqime shtesë gjatë gjithë ditës, mund të konsumoni më pak kalori në përgjithësi. Marrja e tepërt e kalorive është një kontribues i madh në shtimin e peshës, thotë Boyer.

Një përmbledhje e botuar në prill 2017 në Revistën Ndërkombëtare të Shkencave të Ushqimit dhe të Ushqyerit zbuloi se pjesëmarrësit që konsumonin kafeinë 30 minuta deri në 4 orë para vaktit kishin konsumim më të ulët të ushqimit. Studime të tjera nuk e kanë konfirmuar këtë lidhje, megjithatë, kështu që mos e vendosni dietën tuaj në këtë efekt.

Është e lidhur me pakësimin e yndyrës në trup

Një  studim i mëparshëm zbuloi se njerëzit që konsumuan 250 mililitra (ml) kafe (rreth 1 filxhan) tri herë në ditë panë ulje të yndyrës së trupit gjatë periudhës katërjavore të studimit. Një studim tjetër, i botuar në dhjetor 2019 në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se pirja e katër filxhanëve kafe në ditë çoi në një ulje prej 4 për qind të yndyrës trupore gjatë studimit 24-javor, ndoshta për shkak të aftësisë së kafesë për të mbështetur metabolizmin. Thënë kështu, tre deri në katër filxhanë kafe mund të jenë më shumë java sesa pini zakonisht.

Kafeja e konsumuar para stërvitjes mund të nxisë gjithashtu procesin e djegies së yndyrës në trup, thotë Boyer. Një studim i vogël i botuar në janar 2021 në Journal of the International Society of Sports Nutrition zbuloi se një dozë e fortë e kafeinës 30 minuta para stërvitjes aerobike (rreth 200 miligramë [mg] për një person 154 kilogramë, ose rreth asaj që do të gjeni në një kafe e gjatë Starbucks ) rrit djegien e yndyrës.

Ju mund të keni vënë re se ndërsa shumë plane të njohura të ngrënies  që kufizojnë ose eliminojnë ushqimet ose grupet e ushqimit, të tilla si  Whole30  (i cili kufizon sheqerin e shtuar, alkoolin, bishtajore, qumështore dhe drithëra), kafeja rrallëherë është e ndaluar.

Disa dieta madje inkurajojnë pirjen e kafesë. Dieta ketogjenike, për shembull, promovon kafe antiplumb, e cila përzien kafenë me gjalpë dhe një suplement të quajtur vaj MCT. WW, e cila përdor një sistem pikësh për të gjurmuar çdo ushqim që hani çdo ditë, rendit kafen e zezë si një pije me pikë zero , që do të thotë se nuk ka kufi për sasinë që mund të pini.

Si të maksimizoni potencialin e kafesë për humbje peshe

Megjithatë, nëse nuk jeni të kujdesshëm, filxhani i kafesë mund të depërtojë lehtësisht në një territor jo të shëndetshëm. Nëse shtoni ëmbëlsues, qumësht dhe përbërës të tjerë me kalori, mund të shtoni 300 deri në 500 kalori për pije.

“Kafeja e zezë sigurisht që preferohet nëse qëllimi është humbja e peshës, por disa aditivë mund të jenë në rregull,” thotë Kristin Gillespie, RDN, një dietologe e mbështetjes ushqimore për Option Care Health dhe një këshilltare për Ushtrime me Stil  në Virginia Beach, Virxhinia. “Ëmbëlsuesit pa sheqer, të tilla si stevia dhe Truvia, dhe sasi të vogla qumështi me pak yndyrë nuk duhet të ndërhyjnë në qëllimet tuaja për të humbur peshë.” Ajo thotë të shmangni shtimin e sheqerit dhe kremit (përfshirë gjysmën e gjysmë) për të mbajtur nën kontroll kaloritë.

Sa i përket pijeve të shijshme të kafesë, si Mochas mente dhe Pumpkin Spice Lattes - shmangini ato! “Këto pije janë ndoshta gjëja më e keqe për ata që kërkojnë të humbin peshë”, thotë Gillespie. “Ato janë të mbushura me kalori dhe sheqer, shpesh përmbajnë disa qindra kalori në vetëm një pije.”

A ka rreziqe shëndetësore të lidhura me pirjen e kafesë?

Përpara se të filloni të pini kafe gjatë gjithë ditës, mbani në mend se megjithëse ka disa prova shkencore për të mbështetur efektin e kafesë në belin tuaj, ju nuk dëshironi të teproni. Kafeja mund të çojë në probleme me gjumin , edhe nëse e pini deri në gjashtë orë para gjumit, ka treguar hulumtimi . Kjo në fund të fundit mund të ndikojë në peshën tuaj, sepse gjumi i dobët rrit urinë dhe oreksin duke ndryshuar hormonet ghrelin, i cili ndikon në urinë, dhe leptinën, që ndikon në ndjenjën e ngopjes, sipas  Mayo Clinic .

Shumë kafeinë mund të sjellë edhe probleme të tjera shëndetësore, të tilla si nervozizmi, vjellja dhe presioni i lartë i gjakut, sipas  Mayo Clinic . Një rregull i mirë i përgjithshëm është të mos kaloni 400 mg kafeinë (rreth katër filxhanë kafe) në ditë.

Dhe sigurohuni që filxhani juaj i fundit të jetë rreth gjashtë orë para gjumit (ose më herët nëse jeni më i ndjeshëm ndaj efekteve të kafesë) për ta mbajtur atë që të mos prishë gjumin tuaj, thotë Boyer.

Përfundimi: A mund të ndihmojë kafeja me humbjen e peshës?

Ka disa prova që kafeja mund të mbështesë metabolizmin tuaj, të përmirësojë djegien e yndyrës dhe t'ju bëjë të ndiheni më të ngopur, por mos prisni mrekulli të pakta.

Boyer thotë se përfitimet e kafesë për humbjen e peshës janë modeste dhe nevojiten më shumë studime njerëzore përpara se të arrihet prova përfundimtare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco