Miratohet vaksina e syve, që duhet të injektohet vetëm një herë në 4 muaj

Miratohet vaksina e syve, që duhet të injektohet vetëm një herë në 4 muaj

19:09, 11/08/2022

Çdo gjashtë javë, ish-sekretarja e kompanisë Margaret Mason ndjen një ndjenjë frike ndërsa përgatitet të shkojë në spital për një injeksion në zverkun e syrit.

Ajo e sheh përvojën jo vetëm nervoze, por edhe të dhimbshme – megjithatë është diçka që ajo duhet të bëjë për të ruajtur shikimin e saj të dështuar.

“E kam absolutisht frikë. Të kesh një gjilpërë në kokën e syrit nuk është e këndshme, por unë shkoj pasi nuk dua të verbohem”, thotë Margaret, 71 vjeç, e cila jeton me burrin e saj John, 70 vjeç, në Penarth, Vale of Glamorgan.

Por së shpejti, ajo dhe qindra mijëra të tjerë mund të kursehen nga kjo sprovë falë një trajtimi të sapo miratuar.

Margaret ka degjenerim makular të lidhur me moshën (AMD), një nga shkaqet kryesore të humbjes së shikimit në këtë vend.

Ekzistojnë dy forma të AMD – e thatë dhe e lagësht. E thatë është faza e hershme, kur makula, e cila përpunon vizionin e mprehtë qendror, fillon të degjenerohet duke shkaktuar probleme me shikimin.

Në pesë deri në shtatë për qind të rasteve kjo do të përparojë në AMD të lagësht, kur enët e reja të brishta të gjakut formohen në sy në përpjekje për të riparuar dëmtimin e makulës, por fillojnë të rrjedhin.

“Me kalimin e moshës, ka një degjenerim në makulë dhe kjo çon në një grumbullim të nënprodukteve që shkaktojnë zona të vogla trashjeje”, thotë profesori Ian Pearce, një okulist konsulent në Spitalin Universitar Royal Liverpool.

“Kjo grumbullohet në pjesën e prapme të syrit, gjë që mund të çojë në shikim të paqartë ose në një vend të verbër. Kjo është kur nevojitet trajtim i menjëhershëm. Si rregull i përgjithshëm, koha nga diagnoza e dyshuar deri te trajtimi është brenda dy javësh. Nëse nuk e trajtoni aq shpejt, mund të përfundoni me dëmtime të përhershme”.

Trajtimi për AMD-në e lagësht është injeksione të rregullta, çdo katër deri në tetë javë, të faktorit të rritjes endoteliale anti-vaskulare (anti-VEGF), i cili ndalon rritjen jonormale të enëve të vogla të gjakut që mund të shkatërrojnë retinën.

Ilaçet, të tilla si ranibizumab (emri i markës Lucentis), përmbajnë një antitrup që ndalon sinjalet kimike që nxisin enët e gjakut të rrjedhin dhe të rriten – ato mund të ngadalësojnë përparimin e gjendjes dhe madje të përmirësojnë pak shikimin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco