Si të kontrollojmë nëse jemi të dehidratuar?

Si të kontrollojmë nëse jemi të dehidratuar?

21:19, 03/07/2022

Njerëzit që punojnë ose janë jashtë në kohën më të nxehtë kanë një rrezik të shtuar të dehidrimit, prandaj është e rëndësishme të pini shumë lëngje. Por sa saktësisht? Një mënyrë për të kontrolluar nëse jeni të dehidratuar është të bëni një test të shpejtë të pickimit të lëkurës.

Kapni lëkurën në dorën tuaj. Lëkura me elasticitet normal do të kthehet shpejt në pozicionin e saj normal kur lëshohet. Dehidratimi i lehtë do të shkaktojë një kthim të ngadalshëm të lëkurës në pozicionin e saj normal, transmeton Zafodna.rs .

Me fjalë të tjera, është koha e lëngshme. Megjithatë, ka tregues më të mirë se trupi ka nevojë për ujë.

“Më mirë do ta lidh dehidratimin me simptoma fizike si letargjia, dhimbja e kokës apo goja e thatë”, thotë dermatologu gjerman Dr. Christoph Liebich.

Arsyeja, shpjegon ai, është se lëkura nuk reagon menjëherë ndaj mungesës së lëngjeve.

“Duke qenë një dermatolog, sigurisht që mund të shoh që lëkurës i mungon shkëlqimi dhe lagështia e zakonshme”, thotë ai, duke shtuar se megjithatë është e vështirë për laik të gjykojë.

Në ditët e nxehta, këshillon Liebich, duhet të pini më shumë se minimumi i sugjeruar prej një litër e gjysmë ujë në ditë.

"Vështirë se mund të pini shumë," vëren ai.

Uji është gjithashtu mënyra e tij e preferuar për t'u ftohur. Ai e kaloi ujin nga rubineti mbi pëllëmbët dhe parakrahët e tij. Ai thotë se është mënyra më komode.

Nëse jeni jashtë në ditët me diell dhe të nxehta, Liebich thotë se është më mirë të jeni në hije midis orës 11:00 dhe 16:00. 

Ekspozimi në diell para dhe pas do të ndihmojë trupin të prodhojë mjaftueshëm vitaminë D dhe të rrisë nivelin e "hormonit të lumturisë", vëren ai. Kremi kundër diellit nuk do të pengojë prodhimin e vitaminës D, por do t'ju ruajë shëndetin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco