Inhalatori që kombinon albuterol dhe budesonidi mund të ndalojë sulmet e astmës

Inhalatori që kombinon albuterol dhe budesonidi mund të ndalojë sulmet e astmës

12:34, 24/05/2022

Dy barnat janë më të mira se një kur bëhet fjalë për ndalimin e sulmeve të astmës në zhvillim, ka zbuluar një provë e re klinike.

Studimi, i më shumë se tremijë e 100 pacientëve me astmë, zbuloi se një inhalator “shpëtim” me dy ilaçe funksionoi më mirë se një inhalator standard në pengimin e përkeqësimeve të rënda të astmës, duke ndihmuar disa pacientë të shmangin udhëtimet në spital.

Inhalatroi, i cili ende nuk është miratuar, përmban dy ilaçe të astmës të përdorura prej kohësh: albuterol dhe budesonid.

Në provën e re, studiuesit zbuluan se kombinimi i budesonidit dhe albuterolit në një inhalator duket të jetë qasja më e mirë. Mesatarisht, inhalatori me dy barna ul rrezikun e pacientëve për një sulm të rëndë simptomash me 26 për qind, kundrejt vetëm albuterolit.

Ekspertët thanë se ata mendojnë se inhalatori i ri, nëse miratohet, duhet të bëhet ilaçi shpëtimtar i zgjedhur për shumicën e pacientëve me astmë, përcjell Klankosova.tv

Qasja me dy barna ka kuptim, pasi shton pjesën e munguar të synimit të inflamacionit, ra dakord Dr. Michael Wechsler, i cili drejton Institutin e Astmës Familjare Cohen në Shëndetin Kombëtar të Hebrenjve në Denver.

Wechsler, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, tha se nëse inhalatori miratohet, ai e sheh atë duke zëvendësuar kryesisht inhalatorët standardë të shpëtimit.

Gjetjet u botuan më 15 maj në New England Journal of Medicine dhe u prezantuan në takimin vjetor të Shoqatës Amerikane Thoracic, në San Francisko.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco