Lexoni 7 arsye pse duhet të përdorni shafranin indian

Lexoni 7 arsye pse duhet të përdorni shafranin indian

17:45, 17/05/2022

Shafrani i Indisë bëhet duke bluar një zhardhok të tharë të një bime tropikale që i përket familjes së xhenxhefilit

Kjo erëz magjike u jep pjatave një ngjyrë të verdhë të bukur dhe pasuron mëngjesin, drekën dhe darkën, i shtohet salcave, zierjeve, makaronave, por edhe gjatë përgatitjes së kremrave të ëmbëlsirave.

Përbërja ushqyese e shafranit të Indisë është e pasur me makro dhe mikro lëndë ushqyese, ku vlera energjetike e shafranit të Indisë për 100 g është 354 kcal/1481 kj, nga e cila përmban 65 për qind karbohidrate, 8 për qind proteina dhe 10 për qind yndyrë.

Kurkumina ndalon veprimin e enzimës COX2-ciklooksigjenazë, e cila është përgjegjëse për formimin e molekulave që shkaktojnë procese inflamatore. Prandaj, është një zgjedhje ideale për artritin reumatoid, kolitin, sëmundjen e Crohn dhe sëmundjet inflamatore të lëkurës si psoriasis.

-Ka efekt antibakterial, ndihmon në prerje dhe djegie, shëron plagët, mund të përdoret nga goja dhe mund të spërkatet pluhur në plagë.

-Efekti i tij antiinflamator zvogëlon gingivitin, largon erën e keqe të gojës dhe parandalon rritjen e baktereve dhe ndihmon me sëmundje të tjera të zgavrës me gojë.

-Përmban fitonutrientin kurkumin, i cili ka një efekt të fortë antiinflamator dhe rekomandohet veçanërisht për sëmundjet kronike të kockave dhe artritin reumatoid.

-Ka veti hepatoprotektive falë përbërësit aktiv kumarin, i cili ndihmon në ndalimin e dëmtimit të mëlçisë, parandalon cirrozën dhe dëmtimet e tjera të rënda të mëlçisë, dhe efekti i tij antioksidues gjithashtu ndihmon në detoksifikimin dhe mbrojtjen e mëlçisë. Stimulon prodhimin e biliare në mëlçi dhe stimulon ekskretimin e biliare përmes fshikëzës së tëmthit.

-Stimulon në mënyrë natyrale rigjenerimin e florës së zorrëve, është një nga antibiotikët natyralë më të fortë që nuk shkatërron florën dhe bakteret e mira në zorrë, por nxit zhvillimin e baktereve të mira. Redukton fryrjen dhe gazrat, përmirëson përthithjen në zorrë, ka një efekt detoksifikues në zorrë.

Falë efektit të tij antiinflamator, kërkimet e fundit kanë krijuar mundësinë e veprimit kurativ në trajtimin e sëmundjes inflamatore të zorrëve, sëmundjes së Crohn dhe kolitit ulceroz. Veprimi i tij antifungal mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin e mykut Candida.

-Mbron zemrën dhe enët e gjakut nga grumbullimi i pllakave, ndihmon në rregullimin e kolesterolit të keq, ka efekt antioksidues dhe kardioprotektiv dhe ndihmon në rregullimin e kolesterolit të keq.

-Ndihmon me problemet e lëkurës të ekzemës, psoriazës dhe dermatitit, mund të konsumohet nga goja por edhe nga dermali në formën e kompresave.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco