Nëse keni këto katër simptoma të çuditshme duhet të bëni një test shtatzënie

Nëse keni këto katër simptoma të çuditshme duhet të bëni një test shtatzënie

10:16, 17/05/2022

Shfaqen para mungesës së menstruacioneve, nuk janë dhimbje gjoksi dhe të përziera

Ka disa simptoma të pazakonta të shtatzënisë që mund të ndodhin edhe para mungesës së menstruacioneve.

Një test shtatzënie zbulon hormonin e shtatzënisë, beta HCG, në urinë. Fillon të sekretohet që nga momenti kur veza e fekonduar ngjitet në murin e mitrës.

Përveç mungesës së menstruacioneve, dhimbjes së gjoksit, dëshirave të çuditshme për ushqim, ka disa shenja që do t’ju tregojnë se është koha për të bërë një test shtatzënie.

1. Ngërçe të çuditshme në stomak

Po, ndoshta nuk do ta prisnit, por këto ngërçe mund të ndodhin pikërisht kur ndodh implantimi, pak para menstruacioneve. Kjo ndonjëherë mund të shoqërohet edhe me gjakrrjedhje të lehtë.

2. Shija e metanit në gojë

Për shkak të sasisë më të madhe të estrogjenit dhe progjesteronit që sekretohen, mund të shfaqet një ndjenjë krejtësisht e ndryshme në gojë. Do të ndiheni sikur mbani monedha në gojë.

3. Aroma shumë intensive

Edhe pse duket e çuditshme, shumë gra kanë një ndjesi të shtuar të nuhatjes gjatë shtatzënisë. Estrogjeni është fajtori për këto ndjenja.

4. Jeni më e relaksuar se zakonisht

Besoni apo jo, kjo mund të jetë një simptomë e shtatzënisë. Duke qenë se ndodh çlirimi i hormonit relaksinë, nëse praktikoni joga ose Pilates, do të vini re se shtriheni shumë më lehtë dhe më mirë. Ky hormon sekretohet ndërsa trupi përgatitet për lindjen e fëmijës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco