Ky lloj i zakonshëm i kërpudhave rrit shëndetin imunitar

Ky lloj i zakonshëm i kërpudhave rrit shëndetin imunitar

12:45, 20/01/2022

Nuk duhet shpenzuar shumë për të korrur përfitime të rëndësishme shëndetësore.

Hulumtimet sugjerojnë se kërpudhat e bardha përmirësojnë funksionin e sistemit imunitar dhe kontribuojnë në një sistem të shëndetshëm kardiovaskular.

Çfarë janë kërpudhat e bardha?

Të njohura si Agaricus bisporus në komunitetin shkencor, kërpudhat e bardha janë një lloj kërpudhash i ngrënshëm. Atyre u pëlqen të rriten në tokë pjellore dhe të lagësht dhe shumë kopshtarë shtëpiak i kultivojnë në një përzierje plehrash dhe dheu.

Hulumtimet kanë treguar prej kohësh se kërpudhat janë antibakteriale, antivirale dhe anti-inflamatore , madje ndihmojnë në parandalimin e rritjes së tumorit. Në fakt, njerëzit kanë përdorur kërpudhat në mënyra medicinale për shekuj.

Sipas një studimi të kafshëve të botuar në The Journal of Nutrition, kërpudhat me butona të bardha përmirësojnë qelizat vrasëse natyrore të trupit – qelizat imune që vrasin qelizat e tumorit ose qelizat e infektuara me një virus.

Në fakt, të hash më shumë nga kjo shumëllojshmëri kërpudhash mund të rrisë imunitetin tuaj të lindur ndaj tumoreve dhe infeksioneve virale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco