Ekspertët pohojnë se dieta më e mirë është ajo që ju pëlqeni

Ekspertët pohojnë se dieta më e mirë është ajo që ju pëlqeni

12:30, 20/01/2022

Dietologët pohojnë se dietat kufizuese nuk funksionojnë për shkak të kufizimeve të tyre të tepërta dhe qëndrime të tilla janë mbështetur nga studime të shumta. 

Në vend të kësaj, ata inkurajojnë njerëzit të hanë një shumëllojshmëri ushqimesh që u pëlqejnë, nga ëmbëlsira te bananet, pa u ndjerë në faj.

Kjo qasje ndaj ushqimit përqendrohet në besimin: ju i besoni mendjes suaj që të dëgjojë sinjalet e trupit tuaj dhe të hajë në një mënyrë që është e shëndetshme për ju.

 Koncepti aplikohet pavarësisht stilit të jetesës që bëni, shkruan “Livekindly”.

“Pjesë e një diete intuitive është të shikosh të gjitha ushqimet si neutrale”, thotë dietologia e regjistruar Heather Kaplan.

Ajo thotë se “na lejohet të shijojmë atë që hamë”.

Si të filloni të hani në mënyrë intuitive?

Lënia e një profesionisti është një veprim i zgjuar kur eksperimentoni me një dietë intuitive. Por nëse po filloni vetë, dietologia dhe dietologia e regjistruar Christine Byrne beson se duhet të ndiqni disa udhëzime.

 

Së pari, respektoni urinë tuaj, kur "reklamoni" zorrët tuaja, mos e injoroni atë. Lejoni vetes të hani atë që dëshironi, kur të doni dhe përpiquni të shpërfillni rregullat e imponuara të ushqimit, të tilla si kategoritë "të mira" dhe "të këqija". Ndjeni ngopjen tuaj.

Është në rregull të hani pasi ndiheni të ngopur, ne të gjithë e bëjmë këtë. Por përpiquni të dëgjoni atë që stomaku juaj ju thotë. Dhe pranoni që e gjithë kjo mund të mos ju duket normale në fillim, veçanërisht nëse keni shpenzuar shumë kohë duke ngrënë në parime krejtësisht të ndryshme diete.

Në thelb, të ngrënit intuitiv do të thotë t'i kushtosh vëmendje mënyrës se si ndihesh, thotë Byrne.

"Gjëja e parë me të cilën duhet të argëtoheni nuk është se sa ushqim hani, por si reagoni ndaj tij," vëren ajo.

Përfitimet e mbështetura nga kërkimi

Ka studime që mbështesin këtë qasje. 

Një meta-analizë e fundit e botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Çrregullimeve të Ushqimit analizoi gati 100 studime të mëparshme mbi ushqimin intuitiv.

Studiuesit kanë zbuluar se modelet intuitive të të ngrënit lidhen me një imazh pozitiv të trupit dhe vetëbesim të lartë.

Fëmija kufizues mund të ketë pasoja të rrezikshme. 

Hulumtimet sugjerojnë se ekziston një lidhje midis efektit yo-yo (që presupozon një dietë kufizuese, humbje peshe, refuzim, humbje peshe dhe ridietë) me humbjen e muskujve, rritjen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe presionin e lartë të gjakut.

Ndarja e së vërtetës nga marketingu

Merrni për shembull shprehjen "kalori boshe". Termi, i cili është i mirëpritur në industrinë ushqimore, u shfaq për herë të parë në udhëzimet e ushqimit të USDA "MyPlate" afërsisht 10 vjet më parë. 

Është përdorur për të përshkruar kaloritë që nuk kanë asnjë vlerë ushqyese. Por ushqimi nuk mund të thjeshtohet në atë masë, thotë Byrne.

"Kaloritë janë një lëndë ushqyese. Nuk mund të thuash se është bosh", thotë ajo.

Lëshoni rregullat dhe pranoni gëzimet

Ushqimi intuitiv i fuqizon njerëzit të refuzojnë kushtet e industrisë ushqimore, por gjithashtu i lejon ata të pranojnë se ushqimi luan shumë role në jetën tonë. 

Të ushqyerit është një nga përfitimet e tij të rëndësishme, por gjithashtu mund të sigurojë rehati, gëzim ose lidhje.

Mos harroni, për shembull, drekën e Krishtlindjeve, specialitetet e Pashkëve ose tortën e ditëlindjes. Gjithkush ka të drejtë të pranojë gëzimin kur ha, pa ndjenja faji apo turpi.

"Është krejtësisht e natyrshme të hani për arsye të tjera përveç urisë, ne e kemi bërë këtë për një kohë të gjatë. Mund të hani nga gëzimi. Mund të hani për rehati. Mund të hani për të qetësuar vetminë", shpjegon Byrne.

Ushqimi intuitiv lë hapësirë ​​për ushqimin që na siguron shumë më tepër sesa thjesht vitamina dhe minerale, në një mënyrë që industria e dietave nuk e bën.

"Kultura e të ushqyerit përpiqet të na bëjë të veprojmë si robotë, të reagojmë vetëm ndaj numrave," shton Kaplan, duke shtuar se kjo është "një pjesë e arsyes pse dieta duket e paqëndrueshme për kaq shumë njerëz - ne jemi njerëz me nevoja emocionale dhe fizike, ne jemi jo robotë”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco