Lexoni disa nga benefitet, pse duhet të hani mandarina çdo ditë

Lexoni disa nga benefitet, pse duhet të hani mandarina çdo ditë

18:14, 19/01/2022

Mandarina është lloji i frutave më të preferuar gjatë stinës së dimrit.

Pse duhet të hani mandarina çdo ditë. Antioksidantët që gjenden tek mandarinat, ulin kolesterolin e keq dhe largojnë radikalet e lira në organizëm.

Shumë të pasura me fibra, mandarinat stimulojnë rënien në peshë. Nëse konsumoni mandarina rregullisht, tensioni juaj i gjakut do të jetë më i ekuilibruar.Vitamina C tek ky frut plot shije lufton të ftohtin e gripin dhe forcon imunitetin.

Vitaminë C për përthithjen e hekurit

Konsumi i mandarinave ose i ushqimeve të tjera të pasura me vitaminë C, ndërsa keni ngrënë produkte me përmbajtje të lartë hekuri, rrit mjaft thithjen e këtij minerali nga organizmi juaj.

Konsumi i mandarinave është një nga metodat më të mëdha natyrore për të mbrojtur zemrën tuaj nga dëmtimi dhe për të minimizuar sasitë e kolesterolit brenda gjakut tuaj.

Mandarinat si agrume shmangin dëmtimin oksidues brenda arterieve tuaja dhe riparon elasticitetin e enëve të gjakut.

Të gjitha agrumet janë mirëbërëse për zemrën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco