Pse është mirë të zgjoheni herët në mëngjes? Disa nga arsyet do t'ju motivojnë menjëherë për ta bërë këtë

Pse është mirë të zgjoheni herët në mëngjes? Disa nga arsyet do t'ju motivojnë menjëherë për ta bërë këtë

11:24, 19/01/2022

Gjumi është padyshim një nga kënaqësitë e preferuara në jetë. 

Për shumë prej nesh, nuk ka shpërblim më të madh se kur nuk duhet të ngrihemi nga ngrohtësia e shtratit tonë. 

Megjithatë, ka disa arsye pse është mirë të zgjoheni herët, dhe ndoshta disa ju bëjnë ta bëni këtë.

Siç thonë ata, "kush plagoset herët, rrëmben dy pasuri", dhe ata që bëjnë, sigurisht që janë dakord me këtë.

Zgjimi në mëngjes mund të ndryshojë vërtet jetën tuaj dhe këto janë disa nga arsyet pse.

Keni kohë të zgjoheni

Hulumtimet tregojnë se "ngadalësimi i mëngjesit" i njohur zgjat nga dy deri në katër orë.

Nëse zgjoheni në orën 08:30 për të qenë në punë në orën 9 të mëngjesit, ka shumë mundësi që të mos jeni gati të filloni të përmbushni menjëherë detyrimet tuaja.

 Zgjimi më herët i jep trupit tuaj një shans për t'u zgjuar në mënyrë natyrale. 

Edhe pse në fillim do ta keni më të vështirë të ngriheni më herët, më vonë kur të bëhet pjesë e rutinës suaj, do të jeni mirënjohës dhe do të vini re se keni më shumë energji dhe mendje më të pastër.

Rrezik më të ulët të depresionit

Ky artikull në veçanti, për fat të keq, vlen për gratë.

 Një studim i publikuar në Journal of Psychiatric Research tregoi se gratë që zgjohen më herët kanë një rrezik më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve mendore si depresioni, ankthi, çrregullimet e humorit dhe të tjera.

Kjo ka kuptim sidomos nëse shikojmë faktin se gjumi rigjeneron shëndetin tonë.

Jeni më optimistë

Sipas një studimi të vitit 2014, ata që zgjohen herët janë më pak të prirur për mendime negative dhe ankthioze sesa ata që qëndrojnë zgjuar deri vonë.

Shumë prej nesh përballen me mendime stresuese para se të shkojnë në shtrat, kjo është arsyeja pse zakonisht nuk mund të flemë për një kohë të gjatë. 

Ndërsa nuk ka asnjë buton për të fikur thjesht mendimet për një gjë të tillë, është e rëndësishme të punoni për të menduar për gjëra të bukura.

Ata që zgjohen herët janë më të suksesshëm

"Kur bëhet fjalë për suksesin e biznesit, lloji i njerëzve të mëngjesit është shumë përpara," pohon biologu Christoph Randler.

Randler shpjegoi se hulumtimi i tij i mëparshëm, i cili përfshinte 367 studentë të universitetit, tregoi se ata që u ngritën më herët morën nota më të mira, gjë që përfundimisht i çoi ata në mundësi të shkëlqyera biznesi.

"Njerëzit e tipit të mëngjesit janë më të prirur për t'u marrë me problemet.

Ata janë më proaktivë, gjë që u lejon atyre të kenë sukses më të mirë në karrierën e tyre," shtoi ai.

Do të përmirësoni cilësinë e gjumit

Studime të shumta kanë treguar se ata që zgjohen herët kanë një cilësi shumë më të mirë të gjumit.

"Zogjtë e natës" priren të zhvillojnë çrregullime të gjumit dhe për këtë arsye flenë më pak se njerëzit që e nisin ditën më herët.

Ne dëgjojmë vazhdimisht se sa e rëndësishme është t'i lejojmë trupit tetë orë gjumë dhe se si ky është sekreti i shëndetit dhe bukurisë. 

Por nuk do t'i shpëtoni nëse vazhdoni të shtyni alarmin në mëngjes. 

Ata që zgjohen më herët në mbrëmje do të flenë më lehtë dhe kështu do të kenë kohën e nevojshme të pushimit.

Përveç arsyeve të mësipërme, disa arsye të tjera pse ia vlen të ngriheni më herët janë fakti se do të keni pak kohë vetëm për veten tuaj, duke përfshirë mëngjesin dhe/ose stërvitjen. 

Gjithashtu do të jeni më të organizuar dhe do të jeni në gjendje të planifikoni më mirë ditën tuaj. 

Dita do të zgjasë më shumë dhe në mëngjes mund të ndiqni perëndimet e bukura të diellit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco