Redukto simptomat e depresionit me vetëm dy lëvizje

Redukto simptomat e depresionit me vetëm dy lëvizje

10:22, 19/01/2022

Duke vlerësuar të dhënat e provave klinike mbi efektin e dietës në shëndetin mendor, studiuesit në një studim të ri shkencor britanik theksojnë se konsumimi i ushqimeve të shëndetshme dhe shmangia e yndyrave dhe ëmbëlsirave, si dhe humbja e peshës me dietë dhe, akoma më mire, me stërvitje, mund të zvogëlojë simptomat e depresionit.

Meta-analiza përfshiu gjithsej pothuajse 46,000 njerëz dhe të dhënat erdhën nga 16 prova klinike. Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Joseph Firth i Universitetit të Mançesterit, u botuan në revistën Psychosomatic Medicine. Ekspertët kanë konfirmuar se çdo përmirësim në dietë ka një efekt pozitiv në depresion, madje edhe te njerëzit që nuk janë diagnostikuar zyrtarisht si depresion.

“Ky është vërtet një lajm i mirë,” tha Dr. Firth, duke vënë në dukje se dieta shumë të specializuara nuk janë të nevojshme për të parë një pacient me depresion të përmirësojë simptomat e tij. Mjafton të ushqeheni në mënyrë sistematike sa më të shëndetshme, duke rritur konsumin e perimeve, frutave dhe fibrave dhe duke reduktuar ushqimet e padëshiruara, ushqimet e para dhe sheqerin.

Në fakt, kur, sipas Dr. Brenton Stumps nga King’s College në Londër, një dietë e shëndetshme kombinohet me stërvitje të rregullt, atëherë ka një përmirësim edhe më të madh të simptomave të depresionit. Përfitimet duket se janë më të mëdha për gratë sesa për burrat. Nga ana tjetër, sipas studiuesve, një dietë e shëndetshme nuk duket të ketë një efekt po aq pozitiv në stres.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco