Covid dhe thonjtë sinjali i mungesës së oksigjenit dhe qarkullimit të dobët të gjaku

Covid dhe thonjtë sinjali i mungesës së oksigjenit dhe qarkullimit të dobët të gjaku

09:21, 18/01/2022

Buzët, lëkura dhe thonjtë gri mund të jenë një shenjë se Covid është prezent në trupin tuaj. Sipas Daily Mail , kjo është deklaruar nga CDC, Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. 

Autoriteti shëndetësor i SHBA njeh më shumë se 11 simptoma të Covid duke përfshirë dhimbje koke, dhimbje të fytit dhe të përziera. Por Sistemi Kombëtar i Shëndetit Britanik ende konsideron vetëm tre tregues: temperaturën, kollën e vazhdueshme dhe humbjen e nuhatjes dhe shijes. 

Kjo përkundër studimeve të fundit që tregojnë se vaksinat kanë "ndryshuar lojën" dhe kanë çuar në simptoma më të buta të virusit. Sigurisht që është mirë të sqarohemi. Lëkura gri dhe buzët janë një sinjal se ka shumë pak oksigjen në gjak ose se ka qarkullim të dobët të gjakut.

 Ato mund të lidhen me probleme serioze duke përfshirë astmën, pneumoninë ose sëmundjet e zemrës. Ato mund të ndodhin në fazat e mëvonshme të një infeksioni Covid. 

Thonjtë gri nga ana tjetër mund të jenë një enë për mungesën e hekurit dhe që organet vitale të trupit luftojnë për të marrë më shumë oksigjen. Por ato mund të shkaktohen edhe nga lëndimet, pirja e duhanit, infeksionet mykotike. Me pak fjalë, kushtojini vëmendje sinjaleve që vijnë nga trupi por gjithmonë me kujdesin e duhur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco