Këto 9 ushqime mos gaboni t'i bleni nga supermarketi

Këto 9 ushqime mos gaboni t'i bleni nga supermarketi

16:56, 01/12/2021

A e dini cilat janë 9 ushqimet që “zgjojnë” kancerin?

Ne do të zbulojmë të gjitha ushqimet që lidhen me kancerin. Dietë e varfër ndikon jo vetëm pesha, por të lidhura në mënyrë të konsiderueshme me mundësinë e zhvillimit të kancerit.

Në veçanti, vlerësohet se zakonet e të ngrënit lidhen me 30% të kancereve në vendet e zhvilluara dhe 20% të kancereve në vendet në zhvillim. Këto të dhëna tregojnë dietën e shkaktarit të dytë të kancerit pas pirjes së duhanit, e cila mund të parashikohet.

Sipas disa studimeve, 60% e të gjitha llojeve të kancerit janë për shkak të ushqyerjes së dobët. Konsumimi i rregullt i një ose më shumë nga ushqimet e mëposhtme mund të rrisë rrezikun e kancerit. Shihni në detaje:

Ushqimet e përpunuara
Alkooli
proshutë
Mish shumë i gatuar
mish i kuq
Pije te nxehta
Sheqeri
Produktet e qumështit
Pije te lehta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco