Kjo është mënyra se si ta bëni kafenë tuaj më të shëndetshme

Kjo është mënyra se si ta bëni kafenë tuaj më të shëndetshme

17:03, 25/11/2021

Kafeja ka qenë prej kohësh jo vetëm një ritual dhe pije e preferuar e mëngjesit, por ajo na shoqëron me besnikëri gjatë gjithë ditës.

Ajo i mban disa zgjuar, i jep pak energji dhe ekspertët bien dakord se është kaq i mirë për shëndetin tonë, nëse jemi të kujdesshëm se si e pimë. Suplementet janë ato që e bëjnë atë jo të shëndetshëm. Ja çfarë duhet të keni kujdes:

Shmangni sheqernat dhe ëmbëltuesit

Varianti më i shëndetshëm i pijes suaj të preferuar është ai pa sheqer. Dhe nëse vërtet duhet ta ëmbëlsoni me diçka, atëherë zgjidhni sheqerin e luleve të kokosit, shurupin agave. Mundohuni të zvogëloni gradualisht ëmbëlsinë e kafesë tuaj në mënyrë që përfundimisht të mësoheni ta pini atë pa shtuar ëmbëlsues. Sheqeri është shtesa më e pashëndetshme e kafesë, pasi është përbërësi më i keq në dietën moderne. Ajo është e lidhur me një sërë sëmundjesh dhe gjendjesh. Kafeja pa sheqer është më e shëndetshme që mund të pini.

Shtesa

Përveç sheqerit, do të ishte mirë të shmangni shtimin e qumështit në kafe. Dhe nëse nuk mund të bëni pa qumësht në filxhanin tuaj, përpiquni të gjeni një variant më të shëndetshëm, si qumështi i bajames, tërshërës ose sojës.

Mund ta pasuroni pijen tuaj të preferuar në disa mënyra të tjera, shtoni pak ekstrakt vanilje ose shtoni pak kanellë. Një fjalë e mirë është edhe pluhuri i kolagjenit, i cili i përballon temperaturat e larta, mbështet funksionet e trurit, ul kolesterolin dhe përshpejton metabolizmin.

Jo në stomak bosh

Hulumtimet kanë treguar se pirja e kafesë me stomakun bosh është e dëmshme për trupin. Ka një rënie të sheqerit në gjak, duke ulur energjinë dhe duke rritur dëshirën për ëmbëlsirat. Shumica e njerëzve e nisin ditën duke marrë kafen e mëngjesit dhe kjo mund të jetë arsyeja e lodhjes që ju pushton më pas.

Mundohuni ta ndryshoni këtë zakon, andaj sigurohuni që të hani diçka para se të filloni të pini kafe, trupi juaj do t’ju jetë mirënjohës.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco